Pavić i Mektić slavili u povijesnom finalu, srebro Čiliću i Dodigu

Tenis 30. srp 202107:06 > 14:21 2 komentara
REUTERS

U hrvatskom finalu muških parova na olimpijskim igrama u Tokiju, Nikola Mektić i Mate Pavić su pobijedili Marina Čilića i Ivana Dodiga sa 6-4, 3-6, 10-6.

Tek treći put u povijesti olimpijskih igara u finalu muških parova igrali su tenisači iz iste zemlje, Posljednji put se to dogodilo davne 1908. u Londonu gdje su slavili Britanci.

Najbolji svjetski par je sjajno otvorio finale i već u prvom gemu oduzeli su Čiliću servis.

U trećem gemu su imali još dvije break lopte, a kod vodstva 3-1 nove dvije lopte za obrat, no Čilić i Dodig su izvukli oba gema. Međutim, nisu uspjeli vratiti i izgubljeni servis, pa je set nakon 46 minuta otišao na Pavićevu i Mektićevu stranu rezultatom 6-4.

U drugom setu su Čilić i Dodig odigrali daleko bolje i svoju priliku su dočekali u šestoj igri načinivši break za 4-2. Bio je to prvi servis kojeg su Mektić i Pavić izgubili na turniru. Prednost su sačuvali do kraja i sa 6-3 osvojili drugi set.

Hrvatsko finale je razriješeno u “super tie-break” do 10 bodova. Mektić i Pavić su poveli sa čak 6-0 uz dva mini breaka na Čilićev i jedan na Dodigov servis načinivši veliki korak prema pobjedi.

Vodili su 7-1, no Čilić i Dodig su zaprijetili smanjivši na 8-6. Ipak, iduća dva poena su otiša na Mektićevu i Pavićevu stranu.

Hrvatska je s dvije nove medalje, teniskim zlatom i srebrom stigla do brojke od ukupno šest medalja u Tokiju – tri zlata, srebrom i dvije bronce.

Dodajmo i kako hrvatski tenis sada ima pet medalja na olimpijskim igrama – zlato, srebro i tri bronce.

Do Tokija bronce su osvajali Goran Ivanišević u singlu i u paru s Goranom Prpićem u Barceloni (1992), te Mario Ančić i Ivan Ljubičić u konkurenciji parova u Ateni (2004).

Mektić i Pavić ove su sezone osvojili ukupno devet naslova, pri čemu Wimbledion, te sada i olimpijsko zlato.

Sezonu su otvorili pobjedom u Antalyju gdje su prvi put igrali zajedno u paru. Potom su pobijedili na Murray River Open u Melbourneu, Rotterdamu, Miamiju, Monte Carlu, Rimu, Eastborneu, Wimbledonu i sada OI.

U susretu za treće mjesto Novozelanđani Marcus Daniell i Michael Venus su pobijedili Amerikance Austina Krajiceka i Tennysa Sandgrena sa 7-6 (3), 6-2.

Prva je to teniska medalja za Novi Zeland u povijesti olimpijskih igra.

TIJEK MEČA

3. SET 2. SET  PAVIĆ/MEKITIĆ – ČILIĆ/DODIG 10:6

13:46 Veliko slavlje! Pavić i Mektić osvajaju zlato u finalu u Tokiju, srebro pripalo Čiliću i Dodigu.

13:46 Novi bod za Pavića i mektića, 9:6 je.

13:45 Sjajna igra Čilića i Dodiga, vezali su nekoliko bodova i smanjili na 8:6.

13:44 Novi bod za Pavića i Mektića, 8:3 je.

13:43 Čilić i Dodig smanjuju na 7:3, ali Pavić i Mektić još uvijek u velikom vodstvu.

13:42 Prvi nositelji povećavaju prednost, 7:1 je.

13:41 Čilić i Dodig osvajaju prvi bod u super tie-breaku, 6:1 je.

13:40 Nevjerojatna igra Mate Pavića na mreži! Prvi nositelji imaju ogromnu prednost od 6:0.

13:38 Velika prednost u super tie-breaku, Pavić i Mektić vode 3:0.

2. SET  PAVIĆ/MEKITIĆ – ČILIĆ/DODIG 3:6

13:34 Izvrstan prvi servis Dodiga, osvaja drugi set asom. Rezultat je 6:3.

13:30 Dodig servira za drugi set!

13:29 Pavić siguran na servisu, smanjuje rezultat na 5:3.

13:25 Dodig i Čilić osvojili su gem bez izgubljenog boda, rezultat je 5:2.

13:22 BREAK! Pavić i Mektić su izgubili prvi put na turniru početni udarac. Sjajna igra Dodiga i Čilića koji imaju prednost od 4:2.

13:21 Dodig i Čilić došli su do svoje prve break-lopte!

13:16 U najdužem gemu u drugom setu Dodig i Čilić bili su uspješniji, rezultat je 3:2.

13:14 Ponovno problemi sa servisom, Dodig i Čilić došli su do pete dvostruke pogreške.

13:12 Sigurni na servisu i Pavić i Mektić, izjednačili su na 2:2. Pavić ponovno odličan na servisu.

13:08 Čilić asom povećava prednost, rezultat je 2:1.

13:05 Pavić i Mektić odgovaraju bez izgubljenog boda. Rezultat je 1:1.

13:02 Dodig je sjajno odradio svoj servis gem. Čilić i Dodig osvajaju prvi gem na startu drugog seta, rezultat je 1:0.

13:00 Počeo je drugi set. Prvi servira Ivan Dodig.

1. SET  PAVIĆ/MEKITIĆ – ČILIĆ/DODIG 6:4

12:57 Pavić i Mektić osvajaju prvi set rezultatom 6:4!

12:54 Pavć i Mektić serviraju za osvajanje prvog seta u olimpijskom finalu u Tokiju!

12:53 Uvjerljiva i sigurna igra Čilića i Dodiga, lako dolaze do 40:0. Osvajaju gem bez muke, rezultat je 5:4.

12:51 Mektić i Pavić osvajaju novi gem, rezultat je 5:3 i na korak su od osvajanja prvog seta.

12:47 Sjajna reakcija Čilića na mreži, a onda odličan prvi servis Dodiga. Čilić i Dodig spasili su break-loptu i osvajaju novi gem. Rezultat je 4:3.

12:45 Dodig se muči s prvim servisom. Nova break-lopta za prve nositelje.

12:41 Čilić i Dodig krenuli su dosta ozbiljnije i osvojili dva poena, ali Mekić i Pavić ipak osvajaju gem. Rezultat je 4:2.

12:37 Uz dosta muke Čilić i Dodig osvajaju gem, rezultat je 3:2.

12:34 Novi problemi za Dodiga i Čilića, moraju spašavati novu break-loptu.

12:33 Mektić je uvjerljivo dobio svoj servis. Prvi nositelji nastavljaju niz bez izgubljenog gema na početnom udarcu na turniru u Tokiju. Rezultat je 3:1.

12:31 Sjajna igra Mektića i Pavića, lako dolaze do 40:0.

12:28 Sjajna igra na mreži! Dodig i Čilić osvajaju prvi gem u finalu. Rezultat je 2:1.

12:27 Pavić i Mektić imali su dvije break-lopte, ali Čilić i Dodig uspjeli su spasiti obje. Dodig ima dosta problema sa servisom.

12:25 Dvostruka servis pogreška, rezultat je 40:30. Nakon nove greške, imamo izjednačenje.

12:23 Servira Ivan Dodig.

12:21 Bolje otvaranje Mektića i Pavića u finalu, rezultat je 2:0.

12:19 Dodig i Čilić su izjednačili, ali Pavić prvim asom donosi prednost.

12:18 Sjajno zakucavanje Mektića! Pavić i Mektić su u prednosti, 40:30 je.

12:17 Pavić servira za 2:0.

12:16 BREAK! Pavić i Mektić odmah su oduzeli servis. Rezultat je 1:0.

12:15 Prvi servira Marin Čilić. Mektić i Pavić došli su do prve break-lopte.

12:10 Počelo je veliko olimpijsko finale!