US Open: Tinejdžerica Leylah Fernandez u polufinalu

Tenis 08. ruj 202107:11 0 komentara
ELSA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Kanađanka Leylah Fernandez, dan nakon što je proslavila 19. rođendan, prvi put u karijeri probila se do polufinala na Grand Slam turnirima svladavši u četvrtfinalu US Opena Ukrajinku Elinu Svitolinu sa 6-3, 3-6, 7-6 (5) za dva sata i 24 minute.

Za Fernandez (WTA – 73.) je do sada najbolji rezultat na Grand Slam turnirima bilo treće kolo na prošlogodišnjem Roland Garrosu, što je u New Yorku višestruko nadmašila. Svitolina je pokušala doći do svog trećeg polufinala, a drugog na US Openu, gdje je bila polufinalistica i prije dvije godine, kad je posljednji put nastupila na ovom turniru.

Svitolina je protiv mlade Kanađanke, koja je u prvom kolu izbacila Anu Konjuh, nadoknadila set zaostatka, a potom se u trećem setu našla suočena s porazom kad je Fernandez povela 5-2. No, Ukrajinka se nije predala i uspjela je nanizati tri gema za 5-5, da bi odluka o pobjedi pala u ‘tie-breaku’.

U njemu je Kanađanka povela 4-1, Svitolina opet dostigla suparnicu, ali je Fernandez pokazala da se u ključnim trenucima nijednom nije uplašila velike prilike koja joj se ukazala. Kad je osigurala prvu meč-loptu, zgrabila je priliku i nakon pogreške Ukrajinke moga početi slaviti najveći uspjeh u mladoj karijeri. Postala je najmlađom polufinalisticom US Opena u posljednjih 16 godina, od Marije Šarapove koja je 2005. poražena u polufinalu od Kim Clijsters kad je imala 18 i pol godina.

Za mjesto u svom prvom Grand Slam finalu Fernandez će se boriti protiv pobjednice četvrtfinalnog dvoboja u kojem će igrati osvajačica Roland Garrosa Čehinja Barbora Krejčikova i druga tenisačica svijeta Bjeloruskinja Arina Sabalenka.