ATP Basel: Federer opet bolji od Karlovića

Tenis 25. lis 201420:07 > 20:09
REUTERS/Arnd Wiegmann

Hrvatski tenisač Ivo Karlović nije se uspio plasirati u finale ATP turnira u Baselu, bolji od njega je u polufinalu bio domaći favorit Roger Federer sa 7-6 (8), 3-6, 6-3 nakon sat i 42 minuta igre.

Bio je ovo 13. međusobni susret Karlovića i Federera i 12. pobjeda velikog Švicarca, a do nje je stigao velike borbe.

Karlović je tijekom gotovo čitavog susreta sjajno servirao, zabio je čak 33 asa uz 74 posto ubačenih prvih servisa, ali jedan lošiji servis-gem u trećem setu odnio mu je priliku za pobjedu.

U prvom setu nije bilo “breakova” iako su oba igrača imala “break-lopte”. Karlović je u četvrtom gemu bio suočen sa 0-40, ali iz te se situacije izvukao odličnim servisima, da bi kod 4-4 on stigao do prilike za oduzimanje servisa Federeru, ali je loše reternirao u toj situaciji.

U “tie-breaku” Karlović je prvi stigao do prednosti, ali taj “mini-break” nije uspio zadržati. Karlović je imao dvije set-lopte, ali obje na servis Federera, te nije stigao do prave prilike, dok je Federer iskoristio svoju drugu set-loptu odlično vrativši servis Karloviću koji je potom promašio volej.

Karlović je u drugom setu servirao gotovo savršeno, u svojih je pet servis-gemova zabio čak 13 aseva, a izgubio je samo tri poena. Usto je kod svog vodstva od 4-3 uspio oduzeti servis Federeru. S nekoliko odličnih poteza stigao je do 15-40, a posao je dovršio retern-winnerom.

Ključnim se pokazao četvrti gem trećeg seta kada Karlović nije uspijevao ubaciti prvi servis, a Federer je ponuđenu priliku iskoristio i ostvario “break” bez izgubljenog poena.

U svom devetom uzastopnom finalu u Baselu Federer će igrati protiv Belgijanca Davida Goffina koji je u prvom polufinalu nadigrao Bornu Ćorića sa 6-4, 3-6, 6-3 nakon dva sata i pet minuta borbe.

Samo dan nakon najveće pobjede u dosadašnjoj karijeri, kada je u četvrtfinalu svladao 14-erostrukog “grand slam” pobjednika, Španjolca Rafaela Nadala sa 6-2, 7-6 (4), Ćorić je odigrao još jedan jako dobar susret protiv trenutačno 28. igrača svijeta Goffina, ali 23-godišnji Belgijanac je još jednom pokazao kako igra u životnoj formi. Goffin je u drugoj polovici ove godine već osvojio Kitzbuehel i Metz, a sada je izborio i finale Basela. Ćoriću je, pak, ovo bio prvi nastup u polufinalu u karijeri.

Jedini “break” u prvom setu dogodio se pri rezultatu 3-3 kada je Ćorić pokleknuo na svom početnom udarcu. Odmah u sljedećoj igri naš je mladi as stigao u priliku vratiti izgubljeno, no Goffin je sjajnom paralelom spasio “break-loptu”.

U prvoj igri drugog seta Ćorić je spasio čak četiri “break-lopte”, a onda je u sljedećoj igri oduzeo servis Goffinu. Sjajnom je igrom stigao do 15-40, a onda je Belgijanac napravio dvostruku servis pogrešku. Ćorić je do kraja drugog seta sigurnom igrom na svom servisu zadržao prednost i odveo susret u treći set.

Ključnim za ishod susreta pokazao se četvrti gem trećeg seta kada je Ćorić izgubio servis iako je imao 40-15 i još jednu prednost. No, tada je napravio dvije dvostruke pogreške i pružio priliku suparniku koju je ovaj iskoristio. U sljedećoj je igri Ćorić izborio loptu za “re-break”, ali Goffin ju je spasio asom, te do kraja susreta Ćorić više nije uspio zaprijetiti.