Davis Cup: Dan velikih preokreta

Tenis 06. ožu 201522:20 > 22:25
REUTERS/Gonzalo Fuentes

Osim Viktora Troickog, prvog dana dvoboja 1. kola Svjetske skupine Davis Cupa, još su trojica tenisača zaostatak od dva seta pretvorili u pobjedu, Australac Kokkinakis protiv Čeha Rosola, Švicarac Laaksonen protiv Belgijca Bemelmansa i Britanac Ward protiv Amerikanca Isnera.

Borna Ćorić nije jedini tenisač koji nije uspio kapitalizirati veliku prednost i donijeti bod svojoj reprezentaciji. Njegov vršnjak, 18-godišnji Australac Thanasi Kokkinakis bio je u ulozi “lovca” i u svom prvom ‘živom’ Davis Cup meču ostvario je sjajnu pobjedu. Česi su već počeli slaviti kad je Lukaš Rosol u trećem setu servirao za pobjedu. Međutim, domaći tenisač nije stigao ni do meč-lopte.

Bez Rogera Federera i Stana Wawrinke u sastavu, branitelji naslova su na meč u Belgiji ispraćeni kao potpuni autsajderi. No, Henri Laaksonen nije tako razmišljao čak ni kad je izgubio prva dva seta od Rubena Bemelmansa koji je uskočio u belgijski sastav umjesto ozlijeđenog Davida Goffina. Od 5-4 u trećem setu nanizao je 11 gemova i ostavio Švicarsku u igri za pobjedu najmanje do prvog nedjeljnog dvoboja.

No, najveći je preokret i najveće iznenađenje napravio James Ward u Glasgowu. Britanci su zahvaljujući pobjedi 111. tenisača svijeta nad 20. s ATP ljestvice, američkim maratoncem Johnom Isnerom, stigli na korak do četvrtfinala Svjetske skupine. Ward je okrenuo 0-2 u setovima i nakon četiri sata i 56 minuta borbe u pobjedu pretvorio svoju šestu meč-loptu, pri vodstvu 14-13 u petom setu. Isner je 80 minuta prije spasio prve dvije meč-lopte koje je Ward imao u desetom gemu, pa još jednu kod 10-10 i još dvije kod 11-11. Nakon 438 odigranih poena James Ward je dočekao svoju najveću pobjedu.

Osim Srbije i Velike Britanije, već u subotu nastup u četvrtfinalu mogu izboriti Francuska i Australija. Gilles Simon i Gael Monfils donijeli su Francuzima vodstvo 2-0 u Frankfurtu, a Kokkinakisovu veliku pobjedu Bernard Tomić je pretvorio u maksimalnih 2-0 nakon prvog dana na gostovanju u Ostravi.