Čilić izborio polufinale ATP-a u Londonu

Tenis 22. lip 201814:48 > 14:52
REUTERS/Thomas Peter

Treću godinu zaredom i peti put u karijeri najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić probio se do polufinala na ATP turniru serije 500 u londonskom Queen's Clubu, gdje je u petak u četvrtfinalu nadigrao Amerikanca Sama Querreyja (ATP - 13.) sa 7-6 (3), 6-2.

Bila je to šesta pobjeda Čilića u isto toliko dvoboja s 30-godišnjim Amerikancem, a peta na travnatoj podlozi.

U izjednačenom prvom setu Čilić je prvi izborio priliku za osvajanje prve dionice meča, ali je Querrey spasio set-loptu u desetom gemu. To je ujedno bila i jedina prilika za ‘break’ u prvom setu. Amerikanac je bolje otvorio odlučujući gem prvog seta i poveo sa 2-0, no Čilić je odgovorio osvajanjem sedam od sljedećih osam poena i tako stvorio početnu rezultatsku i psihološku prednost.

Koliko je gubitak seta utjecao na Querreyja najbolje se vidjelo na početku druge dionice, kad je Amerikancu u prva četiri gema postotak pogođenih prvih servisa pao na 40 posto, sa 72 posto koliko je imao u prvoj dionici. Naš najbolji tenisač je to iskoristio na najbolji način i stvorio prednost od dva ‘breaka’ (4-0), koju je bez poteškoća zadržao i nakon 78 minuta igre realizirao prvu meč-loptu.

Čilić je na prvom servisu izgubio svega tri poena, ostavio Querreyja bez ijedne prilike za ‘break-lopte’, a iskoristio tri od pet svojih prilika za oduzimanje suparničkog servisa.

Za proboj u četvrto finale turnira na kojem je 2012. godine bio pobjednik, a 2013. i 2017. gubio mečeve za naslov, Marin će igrati protiv pobjednika četvrtfinalnog dvoboja Australca Nicka Kyrgiosa i branitelja naslova Feliciana Lopeza, protiv kojeg je naš tenisač u prošlogodišnjem finalu propustio meč-loptu. Čilić protiv Lopeza vodi 5-3 u međusobnim dvobojima i 2-1 u mečevima na travi (sva tri odigrali su u Queen’s Clubu), dok protiv Kyrgiosa ima jednu pobjedu i jedan poraz, ali nisu igrali od finala Marseillea 2016. u kojem je slavio Australac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.