SP hokej: Umjesto pobjede, Hrvatskoj samo bod

Ostali sportovi 13. tra 201516:13 > 16:19
Darko Tomas / CROPIX

Hrvatska hokejaška reprezentacija propustila je osvojiti tri boda na startu Svjetskog prvenstva Divizije I skupine B u Eindhovenu, nakon što je dopustila reprezentaciji Velike Britanije da zaostatak od dva pogotka pretvori u pobjedu 3-2 u produžetku.

Vodeći pogodak za Hrvatsku postigao je Mike Glumac u 17. minuti u kontranapadu, kad su Britanci imali brojčanu prednost na ledu. U sljedećih 30 minuta, nakon po jednog poništenog pogotka na obje strane zbog pomicanja vrata, stanje na semaforu se nije mijenjalo. U 47. minuti, kad je Hrvatska imala igrača više, Nathan Perkovich je po drugi put svladao Bena Bownsa i udvostručio vodstvo naše reprezentacije.

Do 53. minute Hrvatska je imala 2-0

Sve do 53. minute Mark Dekanich je sjajno branio hrvatska vrata, no kad je prvi put kapitulirao, Britanci su kreirali veliki preokret. Hrvatska je imala igrača manje kad je O’Connor pucao s plave crte, a pločica se odbila od palice Andyja Murrayja i prevarila Dekanicha.

Samo pet sekundi dijelilo je Hrvatsku od osvajanja sva tri boda, kad je britanski junak Mark Richardson izjednačio na 2-2 uspjevši u mrežu poslati pak kojeg je Dekanich odbio. Isti je igrač svladao hrvatskog čuvara mreže nakon samo devet sekundi igre u produžetku te su tako Britanci osvojili dva, a Hrvatska samo jedan bod.

Uz dvostrukog strijelca Richardsona junak velikog britanskog preokreta bio je vratar Bowns koji je zaustavio 28 od 30 udaraca hrvatskih hokejaša, dok je Mark Dekanich sakupio 33 obrane, ali nije uspio zaustaviti posljednja dva udarca Britanaca. Hrvatski su hokejaši zaradili čak 24 kaznene minute (7 isključenja + 10 minuta kazne igre), dok su Britanci samo 10 minuta bili s igračem manje. Hrvatska se dvaput uspjela obraniti u situacijama s dva igrača manje, u prvoj i drugoj trećini, ali na kraju to nisu znali pretvoriti u pobjednička tri boda. Umjesto toga, u razmaku od samo 14 sekundi izabranici Dona MacLeana kompromitirali su svoje izglede za osvajanje prvog mjesta.

Hrvatska će u utorak (17 sati) u 2. kolu turnira igrati protiv Litve.

HRVATSKA – V. BRITANIJA 2-3 (1-0, 0-0, 1-2, 0-1)

Strijelci: 1-0 Glumac (17), 2-0 Perkovich (47), 2-1 O’Connor (53), 2-2 Richardson (60), 2-3 Richardson (61)