Senzacija: Slovenci srušili Amerikance u hokeju na ledu

Ostali sportovi 14. velj 201816:55 > 16:57
REUTERS/David W Cerny

Nevjerojatnim raspletima u srijedu je započeo olimpijski turnir hokejaša na ZOI u Pjongčangu, jer je reprezentacija Slovenije preokretom stigla do 3-2 pobjede u produžetku nad SAD-om, a Slovaci su istim rezultatom, ali u osnovnih 60 minuta svladali momčad olimpijskih sportaša iz Rusije.

Turnir hokejaša, prvi u posljednjih 20 godina na kojem nema aktualnih igrača iz NHL-a, započeo je s dva velika iznenađenja, a trijumfi reprezentacija Slovenije i Slovačke još više dobijaju na težini, ako se zna da su Amerikanci protiv Slovenaca vodili 2-0 do 46. minuta, a Rusi protiv Slovaka imali 2-0 već nakon nešto više od četiri minute igre.

No, naši sjeverni susjedi nisu bili obeshrabreni zaostatkom 0-2 nakon dvije trećine dvoboja u hokejskom centru Kwandong. Amerikanci su imali relativno uvjerljivu prednost zahvaljujući pogocima Briana O’Neilla (18) i Jordana Greenwaya (33). U posljednjoj dionici, nekadašnji vratar Medveščaka Gašper Krošelj zaključao je vrata, a za preokret su se pobrinula dva Jana. U 46. minuti Jan Urbas je smanjio zaostatak Slovenije. U 59. minuti kapetan Jan Muršak pogodio je za 2-2 i odveo utakmicu u produžetak.

Samo 38 sekundi igre “tri na tri” u dodatnom vremenu bilo je dovoljno Janu Muršaku za drugi pogodak i veliku radost u slovenskom taboru. Slovenci su za pobjedu zaradili dva boda, a Amerikancima je ostao jedan.

Rusima, pak, nije ostalo ništa, iako su pogocima Vladislava Gavrikova (3) i Kirila Kaprizova (5) stvorili dva gola predosti nakon samo četiri minute i osam sekundi igre. Iako se tada činilo da će reprezentacija ruskih olimpijaca, sastavljena od igrača tri ponajbolja kluba KHL-a (SKA iz St. Peterburga, moskovskog CSKA i Metalurga iz Magnitogorska), lako upisati prva tri boda, slovački vratar Branislav Konrad više nijednom nije kapitulirao, a njegov suparnik na drugoj strani Vasilij Košečkin triput je svladan.

Preokret Slovacima donijeli su Peter Olvecky (17), Martin Bakoš (18) i Peter Čerešnak (49). Slovačka je sa tri boda prva u skupini B, Slovenija druga sa dva boda, treći SAD s jednim, a posljednja reprezentacija OSR bez bodova.

Olimpijski turnir čini 12 reprezentacija koje su podijeljene u tri skupine. Pobjednici skupina i najbolja drugoplasirana momčad izborit će izravan plasamn u četvrtfinale, dok će preostalih osam reprezentacija razigravati za preostala četiri mjesta.

U četvrtak su na rasporedu utakmice 1. kola u preostale dvije skupine. U skupina C sastaju se Finska – Njemačka (4.10 sati) i Norveška – Švedska (8.40 sati), a u skupini A Češka – Južna Koreja i Švicarska – Kanada (obje u 13.10 sati).