Ništa od snova o medalji: Hrvatska ostala bez polufinala

Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatski rukometaši nisu se uspjeli plasirati u polufinale Europskog prvenstva kojemu su domaćini, oni su u posljednjoj utakmici skupine I u zagrebačkoj Areni pred 15.000 gledatelja izgubili od Francuza sa 27-30 (13-19).

Nakon što je Norveška u utakmici koja je predhodila dvoboju Hrvatske i Francuske svladala Švedsku sa 28-25, bilo je jasno kako je Hrvatskoj za plasman u polufinale dovoljan i neodlučeni ishod protiv aktualnog svjetskog prvaka. No, iako je francuski izbornik Didier Dinart većim dijelom prvog poluvremena odmarao svoje glavne igrače Nikolu Karabatića i Luca Abaloa, nade u pozitivan rezultat istopile su se već u prvih 30 minuta.

Kobne po hrvatske ambicije bile su tehničke pogreške u napadu i to u situacijama kada s druge strane nije bilo vratara. Hrvatska je u prvom poluvremenu izgubila čak osam lopti, a barem pet takvih situacija Francuska je kaznila pogotkom u praznu mrežu. Usto su Francuzi jednako toliko puta nakon primljenog pogotka odigrali “brzi centar” u za manje od pet sekundi uzvratili svojim golom.

Hrvatska je bila u prednosti od najviše jednog gola samo u nekoliko navrata u prvih 10-ak minuta, posljednji put 7-6. Nažalost, tada su se zaredale pogreške koje su omogućile Francuzima odvajanje na čak šest razlike do kraja prvog poluvremena. Za razliku od utakmice protiv Norveške prije četiri dana kada je na hrvatskim vratima briljirao Ivan Stevanović, u srijedu protiv Francuske izostao je njegov učinak. U prvih 30 minuta uspio je zaustaviti samo jednu loptu, pa ga je pred kraj poluvremena zamijenio Mirko Alilović.

I upravo je Alilović sa svojih nekoliko odličnih reakcija sredinom nastavka omogućio Hrvatskoj približavanje sa zaostatka 18-24 u 41. minuti na 25-26 u 53. minuti. Alilovićeve obrane omogućile su brze protunapade koje je sigurno realizirao Štrlek. Golom Cindrića Hrvatska se približila na samo jedan gol zaostatka, no uslijedio je francuski odgovor preko Lagardea i Luke Karabatića za 25-28.

Hrvatska je posljednju realnu priliku propustila kada nije realizirala dugi napad u 57. minuti kod rezultata 26-28. Na kraju tog napada je Marko Kopljar morao pucati pod prijetnjom pasivnog napada, no njegov šut zaustavio je Gerard. Sljedeći francuski napad iskoristio je Luka Karabatić i doveo Hrvatsku u izgubljenu poziciju. Manuel Štrlek je sa šest golova bio najefikasniji u sastavu Hrvatske, po pet su dodali Ivan Čupić i Marko Mamić, dok su Francusku predvodili Nedim Remili sa šest i Kentin Mahe s pet pogodaka.

Francuska je tako s maksimalnih 10 bodova osvojila prvo mjesto u skupini te će u polufinalu u petak igrati protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine II Španjolske, dok će u drugom polufinalu igrati Danska i Švedska.

Hrvatska će u petak od 16 sati igrati za peto mjesto protiv Češke.

Tijek utakmice

60′ Gerard brani pokušaj Mandalinića. U posljednjim sekundama Francuzi vraćaju na tri razlike.

59′ Marino Mamić smanjuje na -2 zaostatka. Francuski izbornik zove time out.

58′ Francuska je na + 3, zabija Karabatić. Time out Hrvatske.

57′ Hrvatskoj treba čudo u finišu utakmice. Cindrić ne pogađa.

55′ Kopljar za 26 – 28, Červar traži da obrana ne gubi fokus.

54′  Pogodak Karabatića vraća Francuze na tri pogotka prednosti

53′ Napad za -1. Cindrić zabija, 25 – 26. Francuska se odmah vraća na + 2, 25 – 27.

52′ Čupić pogađa za -2, 24 – 26. Time out za Francusku.

51′ Sedmerac za Hrvatsku.

50′ Traži se pomoć za Mandalinića, dvije minute isključenja za Luku Karabatića. Marko Kopljar spušta na – 3, 23 – 26 je.

49′ Štrlek pogađa za 22  – 25, Luka Karabatić vraća na četiri gola prednosti za Francuze, 22 – 26.

48′ Stipe Mandalinić smanjuje vodstvo Francuske na četiri gola prednosti. 21 – 25.

47′ Luka Karabatić izvodi deveterac. Zaustavio ga je Musa.

44′ Već 11. izgubljena lopta za Hrvatsku nakon Alilovićeve obrane.

43′ Remili odmah vraća Francuze na pet razlike, 20 – 25.

42′ Gojun ide dvije minute na klupu, Štrlek zabija iz kontre, 20 – 24.

41′ Čupić je još jednom svladao francuskog vratara, 18 – 23. Remili vraća Francuze na 6 razlike. Kopljar zabija 19. pogodak Hrvatske, 19 – 24.

40′ Luc Abalo zabija svoj prvi pogodak, 17 – 23. Žuti karton za pomoćnika izbornika Červara. Mamić je iznudio sedam metara.

39′ Uspjeli smo se obraniti od francuskog napada.

38′ Čupić zabija za 17 – 22.

37′ Stepančić za 16 -21. Karabatić odmah vraća Francuze na šest razlike, 16 – 22.

36′ Novi pogodak Francuske na prazan hrvatski gol, 15 – 21.

35′ Musa zaradio dvije minute isključenja. Alilović obranio pokušaj Abaloa.

34′ Alilović još jednom brani. Mamić zabija za 15 – 20.

33′ Mamić pogađa za 14 – 19. Francuzi se odmah vraćaju na šest golova prednosti, 14 – 20. Dvije minute za Dipandu.

32′ Sedmerac za Francusku, Alilović brani.

31′ Hrvatska nije iskoristila prvi napad u drugom poluvremenu.

30′ Novi sedmerac za Francusku. Mahe je prevario Alilovića, Francuska na poluvrijeme ide sa šest golova prednosti.13 -19.

29′ Osma izgubljena lopta, Alilović brani. Kopljar zabija za 13 – 18.

28′ Prazan gol i prednost od pet pogadaka prednosti za Francusku. Dva pogodtka Francuza u samo nekoliko sekundi. 12 – 18.

27′ Sedmerac za Francusku i dvije minute isključenja za Jakova Gojuna. Mahe pogađa za 12 – 16.

26′ Štrlek pogađa četrvti put, 12 -15.

25′ Alilović nije uspio zaustaviti loptu Remilija, Francuska ponovno ima 4 gola prednosti. 11 – 15.

24′ Cindrić za 11 – 14.

23′ Francuska bježi na četiri razlike, 10 – 14.

22′ 10 – 13 za Francusku. Četvrta izgubljena lopta Hrvatske.

21′ Štrlek zabija, a Dipanda iz brzog ccentra vraća Francuze, 10 – 12.

20′ Dva gola prednosti za Francusku, Lagarder  za 9 – 11.

19′ Mamić nas vraća na jedan gol zaostatka. 9 – 10.

18′ Sedmerac za Hrvatsku. Čupić zabija za 8 – 10.

17′ Francuzi su došli do najveće prednosti u večerašnjoj utakmici, 7 – 10.

16′ Karabatić za dva gola prednosti Francuske, 7 – 9.

15′ Time out za Hrvatsku.

14′ Novo izjednačenje Francuza, 7 – 7. Umjesto Mamića ulazi Igor Karačić. Mahe kroz hrvatsku obranu dovodi Francusku u novo vodstvo, 7 – 8.

13′ Gerard brani pokušaj Cindića, ali i Stevanović skida loptu koju je prema hrvatskim vratima uputio Mem.

12′ Štrelek zabija za 7 – 6.

11′ Ivan Čupić zabija za novo vodstvo, serija od tri pogotka Hrvatske. 6 – 5. Francuzse vraćaju u igru i izjednačuju.

10′ Isključenje: Francuzi dvije minute bez Nikole Karabatića.

9′ Pogodak Marina Mamića, Hrvatska je izjednačila. 5 – 5.

8′ Marino Marić vraća Hrvatsku na jedan gol zaostatka, 4 – 5.

7′ Prekršaj na Musi, ali nedovoljno za sedmerac. Francuzi su iz kontranpada došli do dva pogodka prednosti, 3 – 5.

6′ Francuzi prvi put dolaze u vodstvo, ponovno zabija Mem, 3 – 4.

5′ Stevanović nije uspio obraniti Memu, 3 – 3.

4′ Izjednačenje je Francuzima donio Mahe, 2 – 2, ali odmah i drugi pogodak Cindrića. 3 – 2.

3′ Francuzi su izjednačili golom Sorhainda, 1 – 1, ali Manuel Štrlek je Hrvatsku brzo vratio u vodstvo. 2 – 1 za Hrvatsku.

2′ Gol Luke Cindrića, 1 – 0 za Hrvatsku.

1′ Prva lopta za goste, kreće francuski napad. Nikola Karabatić je promašio. Gerard je na drugoj strani obranio pokušaj Luke Stepančića.