NHL: San Jose korak do finala Stanley Cupa

Ostali sportovi 24. svi 201609:58 > 09:59
REUTERS (Bruce Fedyck-USA TODAY Sports)

Hokejaši San Josea slavili su na gostovanju kod St. Louisa sa 6-3 u petoj utakmici finala NHL doigravanja u Zapadnoj konferenciji te tako poveli 3-2 u seriji na četiri pobjede i samo ih jedna pobjeda dijeli od prvog ulaska u završni čin borbe za Stanley Cup.

St. Louis je tako izgubio prednost domaćeg terena, što se u ovogodišnjem doigravanju i ne pokazuje kao posebno velika prednost. Naime u konferencijskim finalima nema nijednog prvog nositelja, a i u ovom krugu momčadi koje su ušle s boljim omjerom u regularnoj sezoni suočene su s eliminacijom uoči šestog dvoboja.

Za domaće Bluese sve je dobro izgledalo do završnice druge trećine. San Jose je poveo pogotkom kanadskog Hrvata Marc-Edouarda Vlasica koji je u 4. minuti postigao svoj prvi pogodak u ovogodišnjem doigravanju. No, već do kraja prve trećine domaći su preokrenuli rezultat, a strijelci za vodstvo Bluesa bili su Jaden Schwartz (8) i Troy Brouwer (16) koji je uspio odbijenu pločicu poslati u mrežu poput tenisača, volejem, dok je letjela zrakom.

Vlasic je bio nadomak drugom pogotku u petoj minuti druge trećine, kad je pogodio stativu, a najbolje je akciju pratio Joel Ward i pospremio odbijeni pak u mrežu za 2-2. Novo vodstvo domaćima donio je Robby Fabbri (32) pogotkom s plave crte u situaciji s igračem više. No, minuti i pol prije kraja trećine kapetan Sharksa Joe Pavelski svojim je 11. pogotkom u doigravanju donio novo izjednačenje, pokazalo se i posljednje na utakmici.

Isti je igrač nakon samo 16 sekundi igre u trećoj trećini preusmjerio pločicu u mrežu za vodstvo gostiju koje St. Louis više nije uspio dostići. Domaći su u posljednjoj minuti krenuli po izjednačenje i izvukli vratara kako bi dobili igrača više, ali je San Jose to kaznio s dva pogotka, a strijelci su bili Chris Tierney i Joel Ward.

Šesta utakmica konferencijskog finala bit će odigrana u San Joseu u noći sa srijede na četvrtak (3 sata ujutro) po hrvatskom vremenu, a pobjeda bi Sharkse prvi put u klupskoj povijesti poslala u veliki obračun za Stanley Cup protiv najbolje momčadi iz Istočne konferencije. Tko će to biti mogli bi doznati već u noći s utorka na srijedu, kad će Tampa Bay ugostiti Pittsburgh u šestoj utakmici uz vodstvo 3-2 u seriji na četiri pobjede.