Hrvatska osvojila broncu na EP u rukometu!

Ilustracija

Rukometaši Hrvatske u nedjelju su u Krakowu svladali Norvešku s 31-24 (15-11) i po treći put u povijesti osvojili brončano odličje na europskim prvenstvima, čime su izborili i izravan plasman na Svjetsko prvenstvo 2017. u Francuskoj.

Hrvatska je u prvom poluvremenu najbolje razdoblje imala od 14. do 22. minute, kad su se naši rukometaši serijom 5-0 odlijepili na 11-6, brzim kontranapadima koji su došli kao plod čvrste igre u obrani i nekoliko sjajno zaustavljenih udaraca Norvežana od Ivana Stevanovića koji je dobio prednost u odnosu na Mirka Alilovića. Momčad Željka Babića je u drugo poluvrijeme donijela prednost od četiri pogotka (15-11).

Pogotkom Zlatka Horvata nakon 17 sekundi igre Hrvatska je na početku drugog dijela došla do vodstva 16-11, ali je uslijedio norveški odgovor, šest pogodaka u devet minuta, čime je u 40. minuti Norveška izjednačila na 17-17. Bilo je to prvo izjednačenje nakon 6-6 iz 13. minute.

No, u posljednjih 20 minuta dvoboja ponovno se razbranio Ivan Stevanović, raspucao Zlatko Horvat, proradili su i vanjski igrači što je Hrvatsku odvelo do bronačnog odličja u Poljskoj.

Najbolji strijelac naše reprezentacije protiv Norveške bio Horvat s osam pogodaka, Domagoj Duvnjak je postigao šest, a po četiri Marino Marić i Manuel Štrlek. Ivan Stevanović je obranio oba sedmerca Norvežanima i ukupno zaustavio njihovih 14 udaraca. Norvešku je s pet pogodaka predvodio Sagosen.

Za hrvatsku reprezentaciju ovo je treća brončana medalja. Prvu su osvojili na prvom EP-u u Portugalu 1994. godine, a drugu prije četiri godine u Srbiji.

“Ispunilo se proročanstvo”

Izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Željko Babić i najbolji igrač utakmice za brončano odličje na Europskom prvenstvu u Poljskoj protiv Norveške (31-24) Domagoj Duvnjak naglasili su kako su do medalje, prve za hrvatski rukomet nakon bronce s EP 2012., stigli pokazavši karakter.

“Ova medalja je čudo. Ispunilo se proročanstvo, neću pojašnjavati kakvo. Hvala svim igračima, oni su danas bili nadahnuti, svi su pokazali srce i jako su zaslužni jer su osvojili medalju. Sretan sam jer je hrvatski narod sretan, jer se raduje pobjedama. Meni slava ne treba”, izjavio je izbornik Babić kojemu je ovo prva medalja s velikih natjecanja u ulozi glavnog trenera.

“Čestitke dečkima na pokazanom karakteru. Teško je poslije poraza u polufinalu doći do medalje. Nema veze ako nas i zovu brončanima”, rekao je Duvnjak.