HRVATSKA – SLOVENIJA 3:0 Velika pobjeda Vatrenih na Poljudu!

Nogomet 07. ruj 202119:02 > 08. ruj 2021 07:18 0 komentara
Hrvatska nogometna reprezentacija, Pašalić, Livaja, Kramarić
Ivo Cagalj/PIXSELL

Odigravši najbolju utakmicu u dosadašnjem dijelu Europskih kvalifikacija za SP 2022. hrvatska nogometna reprezentacija svladala je na Poljudu Sloveniju sa 3-0 (1-0) i zadržala se u utrci s Rusijom za prvo mjesto u skupini H.

Vodeći pogodak postigao je Marko Livaja u 33. minuti, nakon što je Mario Pašalić pogodio vratnicu poslije ubačaja Josipa Juranovića. U 66. minuti Ivan Perišić je bio asistent, a strijelac Pašalić. Pobjedu Hrvatske začinio je Nikola Vlašić pogotkom u četvrtoj minuti sučevog dodatka na ubačaj Mislava Oršića.

Od prve minute na Poljudu vidjelo se da će hrvatska reprezentacija biti u drugačijem izdanju nego što je to bio slučaj u Moskvi i Bratislavi. Dalić je ‘u vatru’ od prve minute poslao Marka Livaju, a vratio u početnu postavu Ivana Perišića, Marija Pašalića i Andreja Kramarića. Bornu Sosu je na lijevom boku zamijenio imenjak Barišić.

Već u 2. minuti je Perišić imao priliku za oprobati udarac, ali u njemu nije bilo dovoljno siline da bi ugrozio ponajboljeg svjetskog vratara i slovenskog kapetana Jana Oblaka. Tri minute poslije je Barišić ubacio za Pašalića koji sa desetak metara puca glavom, ali opet nedovoljno precizno i snažno da bi stavio na iskušenje Oblaka.

U 9. minuti Dalićevi izabranici su došli do prve prave prilike, ali su se Pašalić i Kramarić spetljali u petercu te ostali bez udarca prema Oblaku. Kramarić je u ulozi povučenog napadača bio izrazito opasan. U 20. minuti se našao na desetak metara od vrata, gađao lijevi kut, ali je Oblak to uspio obraniti.

Samo pet minuta poslije, odlično je Kramarić podvalio za Livaju, ali je napadač Hajduka za korak ostao prekratak i nije uspio gurnuti loptu u mrežu nakon što je slovenski vratar već bio svladan.

Slovenci su doista rijetko dolazili do lopte, ali u 27. minuti je njihov kontranapad mogao biti koban. Josip Iličić je odlično izbacio mladog Benjamina Šeška koji se varkom oslobodio Domagoja Vide na rubu kaznenog prostora, ali je njegov udarac lijevom nogom bio neprecizan.

U 29. minuti je Livaja pokušao udarcem s više od 25 metara, ali je Oblak i na to spreman.

No, u 33. minuti ni slovenski kapetan nije mogao ništa. S desnog boka je ubacio Josip Juranović, a na suprotnoj vratnici je neometan glavom pucao Mario Pašalić. Lopta se od vratnice odbila prema sredini gdje je prvi na njoj bio Livaja i glavom pogodio nebranjenu mrežu. Bio je to Livajin prvi pogodak u reprezentativnom dresu, u sedmom nastupu, prvom u kojem se našao u početnoj postavi.

Slovenci su zaprijetili preko Kurtića u 34. minuti, ali je lopta prošla metar od lijeve vratnice.

U 39. minuti je Perišić slomio svog braniča na lijevom boku, ali mu je lopta baš prije udarca krivo odskočila. Minutu poslije Barišiću je lopta malo prešla preko noge i pokušaj ubačaja je umalo postao idealnim udarcem. Oblak se ozbiljno morao pomučiti da izvuče loptu ispod grede.

U 43. minuti je malu majstoriju izveo Kramarić. Sjurio se po desnoj strani, lažnjakom izbacio svog čuvara, odapeo po golu, ali je Oblak još jednom izašao kao pobjednik.

U završnici su Slovenci opasno zaprijetili preko Lovrića i Šeška, ali je mladi napadač u padu bio prekratak da bi zahvatio loptu i proslijedio ju prema mreži.

S obzirom na viđeno, Matjaž Kek je mogao biti zadovoljan što njegova reprezentacija nakon 45 poljudskih minuta nije bila u većem rezultatskom zaostatku.

Zadovoljan onime što su njegovi igrači pokazali u prvom poluvremenu, Zlatko Dalić je s istom postavom započeo i drugi dio. Hrvatska nije imala razloga jurišati prema slovenskim vratima već se odlučila za držanje lopte i čekanje da se u slovenskoj obrani otvore pukotine. Slovenci, koji su u prvom poluvremenu znali i zaprijetiti iz kontranapada, u drugom poluvremenu su samo slučajno prelazili u hrvatsku polovicu.

U 58. minuti je Livaja zaradio ovacije s poljudskih tribina, kad ga je zamijenio drugi splitski miljenik Nikola Vlašić.

U 61. minuti je Mateo Kovačić u slalomu ušao u kazneni prostor, ali je Oblak padom u noge spasio svoju mrežu. No, Kovačić je najavio da će Hrvatska postići još pokoji pogodak u drugom dijelu. I dogodilo.

‘Vatreni’ su svoju priliku iskoristili u 66. minuti. Dejan Lovren je dugom dijagonalom pronašao Ivana Perišića na lijevom boku. Ostavljen “jedan na jedan”, Perišić se oslobodio svog čuvara, povratnom loptom pronašao Marija Pašalića koji je samo trebao postaviti stopalo desne noge za svoj peti pogodak za ‘vatrene’.

Ni to nije zadovoljilo apetite domaće reprezentacije. Nizali su se pokušaji, pokušali su Oblaka svladati Kramarić, Vlašić, Pašalić, Oršić, Ivanušec, čak i Lovren udarcem s više od 50 metara, ali lopta nije ulazila u mrežu. Sve do posljednje minute sučevog dodatka.

Mislav Oršić je s lijeve strane ubacio na peterac, Nikola Vlašić je izbjegao ulazak u zaleđe te u padu glavom poslao loptu uz lijevu vratnicu za konačnih 3-0. Bio je to Vlašićev sedmi pogodak u hrvatskom dresu.

Njime je Hrvatska došla do 13 bodova i povratak na vrh skupine H, zahvaljujući boljoj gol-razlici od Rusije koja je bodovno izjednačena. Slovačka je treća s devet bodova, Slovenija četvrta sa sedam. Malta i Cipar su ostale na četiri boda.

Novi kvalifikacijski ciklus od dvije utakmice Hrvatska će započeti 8. listopada gostovanjem na Cipru, a 11. listopada će ugostiti Slovačku u osječkom Gradskom vrtu.

SASTAVI:

Hrvatska: Ivušić – Juranović, Lovren, Vida, Barišić – Brozović, Kovačić – Pašalić, Livaja, Perišić – Kramarić.

Slovenija: Oblak – Stojanović, Bijol, Mevlja, Balkovec – Gnezda Čerin, Stanković, Kurtic, Lovrić – Iličić, Šeško.

TIJEK UTAKMICE

94′ Nikola Vlašić zabija za visokih 3-0 na Poljudu!

90′ Igrat će se još 4 minute na Poljudu. Hrvatska je na korak od važne pobjede protiv Slovenije. Vatreni su nadigrali susjede na domaćem terenu, Slovenci nam pokazali prilično skromno izdanje.

90′ Pokušao je Ivanušec opet, ali lopta odlazi preko gola.

87′ Vlašić je poslao odličnu loptu koju je primio Ivanušec, ali njegov pokušaj odlazi pokraj gola.

86′ Perišić napušta teren, a umjesto njega posljednih nekoliko minuta odigrat će Čolak.

82′ Hrvatska je imala još jednu nevjerojatnu priliku, no Vlašić nije uputio udarac. Ostaje 2-0 na Poljudu.

78′ Zlatko Dalić također radi tri promjene. Odlični Kovačić napušta teren, ulazi Ivanušec. Mislav Oršić zamijenio je Andreja Kramarića. Osvježenje i u obrani – Ćaleta-Car ulazi umjesto Dejana Lovrena.

75′ Slovenija je izvela korner, ali hrvatski vratar Ivušić lagano je pokupio tu loptu.

72′ Pokušali su sada Kramarić i Vlašić, ali rezultat ostaje nepromijenjen.

70′ Na Poljudu je 16.237 gledatelja.

66′ GOOOL! Mario Pašalić zabija za 2-0 na Poljudu.

66′ Kek radi trostruku izmjenu. Sporar ulazi u igru, Šeško napušta teren. Umjesto Stankovića ulazi Skubic. Balkovec također završava susret, mijenja ga Jurčević.

61′ Mateo Kovačić izborio je je odličnu situaciju, ali Oblak je pokupio tu loptu. Kovačić nažalost nije sjajnu večerašnju igru okruniti golom.

58′ Strijelac jedinog gola Marko Livaja napušta teren. Umjesto njega u igru ulazi Nikola Vlašić.

54′ Prva izmjena u ekipi Slovenije, Mlakar ulazi na teren umjesto Iličića.

52′ Marko Livaja u novoj prilici, ali nije se dobro namjestio te je lopta otišla pokraj vrata.

51′ Nova prilika za Hrvatsku, ali domaćini ne uspijevaju povećati prednost.,

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

45′ KRAJ PRVOG POLUVREMENA.

43′ Novi pokušaj Kramarića, ali ponovno brani Oblak.

39′ Novi pokušaj Perišića preko lijeve strane, ali ovaj put je bio dosta neprecizan. Lopta je otišla visoko preko gola.

38′ Perišić se našao pred vratima Oblaka i pokušao je zabiti glavom, no nije dobro zahvatio loptu.

33′ GOOOL! Marko Livaja zabija za prednost Hrvatske. Rezultat je 1-0. Ubacio je Juranović u kazneni prostor, pronašao Pašalića koji glavom pogađa vratnicu, a lopta se odbija do Livaje koji to glavom posprema u slovensku mrežu za vodstvo na Poljudu.

28′ Novi pokušaj Livaje, ali ponovno brani Jan Oblak.

26′ Velika prilika za Marka Livaju kojega je pronašao Kramarić. Zaobišao je slovenskog braniča, ali nije to mogao pospremiti u mrežu iz gotovo pa mrtvog kuta.

21′ Sjajna prilika za Kramarića, ali njegov pokušaj otišao je točno prema slovenskom vrataru.

20′ Hrvatska je nekoliko puta zaprijetila, ali još uvijek nije upisala pogodak. Domaći sastav uglavnom drži posjed u pravom dijelu prvog poluvremena.

10′ Sjajna prilika za Hrvatsku, Perišić je ubacio loptu u šesnaesterac, ali domaći nisu uspjeli poslatu loptu iza leđa vratara.

8′ Mali problemi za Vidu, ali Iličić nije uspio doći do lopte i zaprijetiti po golu.

7′ Barišićev pokušaj završio je iznad vratnice.

5′ Sjajna igra Kovačića, pronašao je Juranovića. No, Slovenci sigurni pred svojim golom. Lopta je došla do Pašalića koji puca glavom, no Oblak ponovno siguran.

3′ Pokušaj Kramarića završio je pored gola, no svakako se našao u nedozvoljenoj poziciji.

2′ Ivan Perišić je odmah u prvom naletu sjajno prošao po lijevoj strani, ali lopta je završila u rukama Oblaka.

1′ Počeo je susret na Poljudu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.