Švedska sretno do prvog mjesta u skupini E

Nogomet 23. lip 202120:13 0 komentara
nogomet, nogometaš, nogometno igralište, branka, branič
Unsplash (ilustracija)

Švedska nogometna reprezentacija osvojila je prvo mjesto u skupini E na EURU 3-2 (1-0) pobjedom protiv Poljske u susretu posljednjeg 3. kola igranom u Sankt Peterburgu, dok je Poljska završila svoj nastup zauzevši posljednje četvrto mjesto.

Švedska je povela golovima Forsberga (2, 59), Poljsku je u igru vratio Lewandowski (61, 84), da bi pobjedu Švedskoj osigurao Claesson (90+4) duboko u sudačkoj nadoknadi vremena.

Ovom pobjedom Švedska je osvojila prvo mjesto sa sedam bodova, dva više od druge Španjolske, koja je u drugom susretu 3. kola ove skupine u Sevilli svladala Slovačku sa 5-0 (2-0), Slovačka je pala na treće mjesto s tri boda, dok je Poljska ostala posljednja s jednim bodom.

Samo 81 sekunda trebala je Švedskoj da povede i tu uz veliku dozu sreće, odnosno nakon dvije nevjerojatne pogreške poljske obrane. Prvo je Glik u pokušaju izbijanja lopte pogodio Isaka koji je ležao na tlu, lopta se odbila prema Jožwiaku, no on ju je promašio i pružio idealnu priliku Forsbergu koju ovaj nije prošustio te iskosa sa 10-ak metara svladao Szczesnyja.

Nakon postignutog pogotka Švedska je ponovno zaigrala svoju standardnu defenzivnu formaciju te uz mnogo sreće sačuvala prednost do odlaska na odmor. Pomogao joj je i sudac Oliver koji je u 10. minuti propustio isključiti Danielssona koji je na sredini igrališta grubim prekršajem s leđa zaustavio poljskog napadača koji je imao otvoreni put prema suparničkom golu. Ipak, Oliver je švedskom stoperu pkazao tek žuti karton.

U 17. minuti Poljska je imala idealnu poziciju za poravnanje, ali njezin kapetan i najbolji strijelac Lewandowski niti iz tri pokušaja nije uspio zatresti mrežu. Nakon udarca iz kuta pucao je glavom s pet metara, lopta se od tla odbila u gredu i vratila na glavu Lewandowskom koji je ponovno pucao glavom, ovoga puta s tri metra i opet pogodio gredu, a nakon što je lopta pala na zemlju na metar od gol linije ni Lewandowski niti Krychowiak nisu ju uspjeli prebaciti preko gol-linije.

Uoči samog odlaska na odmor ponovno se istaknuo švedski vratar Olsen koji je vršcima prstiju preko grede prebacio udarac Zielinskog sa 20-ak metara.

I nastavak je krenuo kako je završilo prvo poluvrijeme, udarcem Zielinskog s distance kojega je Olsen odbio u korner u 47. minuti. Švedska je po prvi put nakon postignutog gola opasnije zaprijetila tek u 50. minuti kada je Quaison pobjegao svojim čuvarima, ušao u kazneni prostor i pucao sa 12 metara, ali Szczesny je bio na mjestu.

Novu pomoć od strane suca Švedska je dobila u 52. minuti kada je Oliver duel Lewandowskog i Danielssona u švedskom petercu okarakterizirao kao prekršaj u napadu poljskog napadača iako je dojam kako se rukama više služio švedski stoper.

Kada je u 59. minuti Švedska povela sa 2-0 činilo se kako je dvoboj odlučen. Kukuševski, koji je u igru ušao četiri minute ranije, povukao je loptu sa svoje polovice igrališta, dojurio u poljski kazneni prostor i potom povratnom loptom pronašao Forsberga koji je preciznim udarcem sa 16 metara pogodio za 2-0.

Ipak, Poljska je odgovorila samo dvije minute potom, Zielinski je proigrao Lewandowskog na lijevom krilu, a poljski je kapetan odradio ostatak posla. Sjurio se prema švedskom kaznenom prostoru i zatim jakim udarcem iskosa pogodio suprotni kut dotada svemoćnog Olsena.

Postignuti pogodak dao je novu snagu Poljskoj koja je svim silama jurnula prema suparničkim vratima no do poravnanja je stigla tek u 84. minuti. Frankowski je ubacio s lijeve strane, švedski stoperi su loše reagirali pa je Lewandowski neometan prihvatio loptu na 10 metara od vrata, a on takve prilike rijetko propušta.

U tom trenutku Švedska je pala na drugo mjesto u skupini zbog lošije razlike pogodaka od Španjolske te se činilo kako će ona biti suparnik Hrvatske u osmini finala. No, uslijedila je potpuna poljska ofenziva jer ju je samo pobjeda vodila u osminu finala i to s druge pozicije. Poljaci su sabili Šveđane u njihov kazneni prostor, imali nekoliko prilika, ali šveđani su se sretno ispretno branili da bi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Kuluševski proigrao Claessona koji je utrčao u poljski kazneni prostor na lijevom krilu i mirno svladao Szczesnyja.

Taj pogodak odveo je Švedsku na prvo mjesto u skupini, a Španjolsku spustio na drugo te će upravo Španjolska biti suparnik Hrvatske u osmini finala u ponedjeljak u Kopenhagenu od 18 sati.

ŠVEDSKA – POLJSKA 3-2 (1-0)

Sankt Peterburg. Sankt Peterburg Stadion

SUDAC: Oliver (Engleska)

STRIJELCI: 1-0 Forsberg (2), 2-0 Forsberg (59), 2-1 Lewandowski (61), 2-2 Lewandowski (84), 3-2 Claesson (90+4)

ŠVEDSKA: Olsen – Lustig (Krafth, 68), Lindelof, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (Claesson, 77) – Quaison (Kuluševski, 55), Isak (Berg, 68)

POLJSKA: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Krychowiak (Placheta, 78), Klich (Kozlowski, 73) – Jožwiak (Šwierczok, 61), Swiderski, Zielinski, Puchacz (Frankowski, 46) – Lewandowski