Blijeda izvedba “Vatrenih”: Hrvatska na startu Eura izgubila od Engleske

Nogomet 13. lip 202112:29 > 17:46 0 komentara
Glyn KIRK / POOL / AFP

U susretu 1. kola D skupine Europskog nogometnog prvenstva reprezentacija Hrvatske je na stadionu Wembley izgubila od Engleske s 0-1. Pogodak odluke zabio je Raheem Sterling u 57. minuti. Na stadionu je bilo 22.500 gledatelja.

Protiv jednog od favorita čitavog natjecanja Hrvatska je najvećih tijekom dvoboja bila u podređenom položaju. Engleski vezni red nametnuo se hrvatskom te preselio težište igre na polovicu terena koja je pripadala našim igračima, pa je u prvih pola sata lopta gotovo 70 posto vremena bila u nogama engleskih igrača. Hrvatska je, kao i na “generalnoj probi” prije tjedan dana protiv Belgije izgledala bezidejno u igri prema naprijed, dok protiv vrlo kvalitetnog suparnika nije mogla sačuvati svoju mrežu netaknutom.

Ipak, prvu priliku na utakmici Engleska je stvorila iz protunapada, Sterling je u 6. minuti primio loptu na sredini igrališta, sjurio se prema našem kaznenom prostoru i pravodobno uposlio Fodena koji je dolazio s lijeve strane. Uslijedio je odličan udarac mladog veznjaka, a pogodak je spriječila vratnica.

Samo dvije minute potom nakon udarca iz kuta za Englesku, lopta je stigla do Philipsa koji je pucao sa 20-ak metara, ali Livaković je iako pokriven na vrijeme reagirao i odbio loptu.

Uslijedilo je razdoblje igre u kojemu je i Engleska usporila tempo, kao da je i domaće igrače izmorila velika vrućina u Londonu, početkom susreta bilo je gotovo 30 stupnjeva celzija, pa je i Hrvatska malo došla do daha.

Jedini udarac prema suparničkom golu u prvom poluvremenu Hrvatska je uputila u 27. minuti, Vrsaljko je nekako uspio ubaciti loptu u kazneni prostor gdje ju je promašio Mings, no potom je Perišić pucao preko gola.

Početkom nastavka Engleska je ipak povela. Stones je okomitom loptom pronašao Philipsa, ovaj je iskoristio poskliznuće jednog hrvatskog igrača, osvojio 15-ak metara i zatim upultio loptu u trk prema Sterlingu. Engleski napadač je odmah po ulasku u kazneni prostor pucao i svladao Livakovića.

Samo četiri minute potom Engleska je propustila veliku priliku i za drugi gol. Monut je iskrao na lijevom krilu, ubacio na drugu vratnicu gdje je natrčao kane, no najbolji engleski strijelac je sa samo pet metara prebacio vrata.

Jedinu pravu priliku za poravnanje Hrvatska je imala u 65. minuti, Kovačićev udarac s distance je blokiran, lopta je pala na nogu Rebiću, no njegov udarac sa 12 metara nije bio precizan.

Pokušao je zatim hrvatski izbornik Dalić i s izmjenama, ubacio je Vlašića, Brekala, Petkovića i Pašalića, ali Hrvatska nije uspjela stvoriti pritisak prema engleskom golu. U posljednjoj sekundi susreta Pašalić je zapucao prema golu, no i njegov je pokušaj prohujao preko grede.

Ovo je prvi put kako Hrvatska svoj nastup na EURU počinje porazom, 1996., 2008., 2012. i 2016. je pobjeđivala u svojim prvim nastupima dok je 2004. remizirala. Engleska je, pak, po prvi put EURO započela pobjedom.

U drugom susretu 1. kola ove skupine u ponedjeljak će u Glasgowu igrati Škotska i Češka.

Hrvatska će svoj sljedeći nastup igrati u petak 18. lipnja protiv Češke u Glasgowu, dok će četiri dana potom ponovno na Hampden Parku igrati i protiv Škotske.

Tijek događaja

16:51 Kraj utakmice! Hrvatska je, nažalost, izgubila

16:40 Pašalić je ušao umjesto Kovačića

16:34 Nova izmjena.

Petković ulazi umjesto Rebića.

16:25 Izmjene u hrvatskim redovima

Izlaze Brozović i Kramarić, a ulaze Vlašić i Brekalo.

16:22 Novi slobodni udarac za Engleze u opasnoj zoni

Pucao je Mount, a lopta je otišla malo iznad gola. Dobar udarac

16:20 Loš udarac Rebića

Rebić je imao veliku priliku, ali je loše zahvatio loptu i ona je otišla nekoliko metara pored gola.

16:16 Promašaj Kanea!

Engleski napadač bio je prvi na lopti pored Gvardiola, ali nije pogodio. Na kraju se Kane zabio u vratnicu, ali sve je s njim u redu.

16:12 Englezi su poveli…

Odlična lopta Phillipsa u prostor između hrvatskih braniča, a Sterling je lijepo utrčao i zabio.

16:10 Modrić pucao, Pickford brani!

16:06 Hrvatska je opasnija

Rebić je ostao duboko u zaleđu, a Tripper ga uopće nije primijetio i vratio je loptu glavom vrataru Pickfordu. Rebić je ipak bio malo predaleko da na nju dođu prije Pickforda.

16:01 Počelo je drugo poluvrijeme

Oba izbornika su u drugo poluvrijeme krenuli bez izmjena u sastavima.

15:46 Poluvrijeme!

S obzirom na igru i početni pritisak Engleza, možemo biti zadovoljni rezultatom na poluvremenu.

15:42 Opasna situacija

Ćaleta-Car igrao je rukom na rubu šesnaesterca. Slobodni udarac je za Engleze.

Na sreću, Trippier je pogodio živi zid.

15:33 Promjena stanja na terenu

Posjed Hrvatske je trenutno na 43 posto, djelujemo bolje.

15:27 Napokon i jedna akcija Hrvatske

Nakon ubacivanja s desne strane Perišić je pucao iz voleja, ali je lopta otišlo visoko preko gola.

15:20 Nastavlja se pritisak Engleske.

Posjed lopte je zasad 66:34 u korist Engleske.

15:09 Phillips je tukao, ali Livaković brani!

15:05 Hrvatska je zaprijetila, Englezi brzo uzvratili

Modrićevu akciju nakon dugog proigravanja zaustavio je sudac jer ga je lopta pogodila.

Englezi su odmah iz kontre pogodili vratnicu.

hrvatska reprezentacija, euro 2020, nogomet
Luka Stanzl/PIXSELL

15:01 Englezi puno očekuju

“Malo je navijača stiglo iz Hrvatske, uglavnom su to Hrvati u Londonu. Najviše se utakmica igra na Wembleyju, uključujući polufinale i finale i Englezi od svoje reprezentacije puno očekuje. Ipak, kažu da smo jaka nogometna ekipa i muči ih još uvijek poraz iz Rusije”, javio je naš Antonio Zavada iz Londona.

15:00 Krenuo je dvoboj!

14:59 Ovako će Hrvatska izgledati u formaciji

14:55 Igrači su izašli na teren, intorniraju se himne

14:27 Stotinjak navijača na Trgu

Zaprešić boysi zadnji su put na Trgu bana Jelačića nastupali pred 300.000 ljudi, a sada stotinjak.

No, obećavaju jednaku zabavu!

14:17 Na Trgu je sve spremno!

Grad Zagreb organizirao je gledanje utakmice na Trgu bana Jelačića. Polako se skupljaju navijači. Covid redari su spremni, javlja naša reporterka Katarina Brečić.

14:03 Hrvatski navijači: Atmosfera je slabija, ali uzbuđenje nije ništa manje

Naš reporter Antonio Zavada u Londonu porazgovarao je s hrvatskim navijačima. Neki su optimistični i očekuju pobjedu dok oni realniji zazivaju remi. Lijepo je vidjeti kockice, rekao je jedan navijač, a drugi je naglasio: “Atmosfera je slabija, ali uzbuđenje nije ništa manje.”

13:57 Beroš: Budimo prvaci u odgovornom ponašanju

“Uoči premijernog nastupa hrvatskih nogometnih reprezentativaca na Euru 2020. pozivam naše navijače da pokažu Hrvatskoj i svijetu da možemo biti prvaci i u odgovornom ponašanju. Poštovanje epidemioloških mjera najbolji je čin domoljublja i podrške našim nogometašima. Zajedno do pobjede”, poručio je na Twitteru ministar Vili Beroš.

13:43  Dalićevih 11

Više nema skrivanja i poznata je momčad koju će Zlatko Dalić poslati na Wembley.

Hrvatskih 11: Livaković, Vrsaljko, Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol, Modrić, Brozović, Kovačić, Perišić, Kramarić, Rebić.

Engleskih 11: Pickford, Trippier, Walker, Stones, Mings, Rice, Phillips, Mount, Foden, Sterling, Kane

Utakmicu će suditi Talijan Daniel Orsato.

13:37 Nekoliko stotina Hrvata

Prema grubim procjenama na tribinama Wembleyja moglo bi biti nekoliko stotina hrvatskih navijača.

“Čut će nas se”, kažu.

13:27 Epidemiološke mjere na ulazu

Na ulazu u stadion Wembley stroge su epidemiološke kontrole.

No, nema gužve jer navijači imaju određenih pola sata za ulaz na stadion.

13:01 Navijači pred Wembleyjem

Hrvatski navijači počeli su se okupljati ispred Wembleyja, a za to su morali proći rigoroznu 10-dnevnu karantenu prije utakmice.

hrvatski navijači, wembley, london, euro 2020
Goran Stanzl/PIXSELL

Kramarić ili Petković?

Izbornik Zlatko Dalić dan uoči utakmice nije želio otkriti momčad, no po svemu viđenom imao samo jednu dvobju – Andrej Kramarić ili Bruno Petković, piše Sport Klub.

“Znam da se kalkulira s imenima. Imamo kvalitetnu momčad i mislim da smo za odabrali najbolje igrače i taktiku. Imat ćemo moćnu, potentnu i agresivnu ekipu”, istaknuo je Dalić.

Pitanje je samo hoće li u špici napada zaigrati Rebić ili Petković. Ako se odluči za Rebića u prvih 11 na desnoj strani ofenzive ulazi Kramarić. Krene li s Petkovićem, to znači da na desnu stranu seli Rebić.

Vatreni bez poraza, Englezi bez slavlja na otvaranju

Bit će to 11. međusobna utakmica ove dvije reprezentacije. Engleska je slavila pet puta, Hrvatska tri puta, a dvije utakmice su završila bez pobjednika, piše Sport Klub.

Vatreni su u “hramu engleskog nogometa” gostovali četiri puta upisavši pobjedu, remi i dva poraza.

Posljednji put Hrvatska je u Londonu igrala u studenom 2018. u Ligi nacija, a domaćin je slavio 2-1. Hrvatska je povela golom Kramarića u 57. minuti, ali su Englezi u završnici okrenuli preko Lingarda i Kanea.

Zanimljiva je činjenica da Englezi nikad nisu slavili na otvaranju Eura u devet odigranih utakmica. Imaju četiri poraza i pet remija. Na domaćem terenu 1996. odigrali su 1:1 sa Švicarcima.

Hrvatska pak s druge strane nikad nije izgubila prvu utakmicu na Euru. U pet uvodnih utakmica upisali su četiri pobjede i jedan remi uz gol razliku 6:1.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.