I Hrvatsku i Španjolsku danas može uništiti isti igrač

Nogomet 28. lip 202109:11 > 09:16 0 komentara
REUTERS

Dvanaest minuta trebalo je Alvaru Morati da mentalno potone u pobjedi njegove Španjolske nad Slovačkom 5:0 u trećem kolu Eura. Španjolska, današnji protivnik Hrvatske u osmini finala (od 18 sati u Kopenhagenu), morala je prošle srijede pobijediti Slovačku kako bi osigurala prolaz skupine.

Morata je u toj 12. minuti promašio penal i onda do 66. minute, u kojoj je zamijenjen Ferranom Torresom, nije asistirao ili zabio. Moratine facijalne ekspresije bile su prilično slikovite. Djelovao je izgubljeno nakon što mu je Martin Dubravka obranio penal, gotovo na rubu suza.

Pogled mu je bio utučen i njegov govor tijela sugerirao je probleme sa samopouzdanjem na ovom turniru, koji su se stvorili u posljednjih dvadesetak dana. Da stvar po njega bude još gora, Torres je samo minutu nakon ulaska odmah zabio za 4:0, a četiri minute kasnije natjerao Juraja Kucku da zabije autogol. Moratinih sat vremena na terenu se nakon velike pobjede Furije nitko nije ni sjećao, no njegovo novo blijedo izdanje zadalo mu je novi udarac pred Hrvatsku, piše Index.

Morata može uništiti i Španjolsku i Hrvatsku

Morata je istovremeno velika opasnost i za Hrvatsku, ali i za Španjolsku, ovisno o tome kakvo će samopouzdanje steći u početnoj fazi utakmice, ako danas starta.

Sposoban je u nekoliko poteza uništiti protivnika na račun svoje nogometne klase, koja nije upitna. Ako mu pak krene loše, kao protiv Slovačke, njegov pad postaje sve izraženiji.

Morata, unatoč CV-ju u kojem stoji da je igrao za Real Madrid, Chelsea, Atletico i Juventus, nije tip kojem se bespogovorno vjeruje, kao što je slučaj kod ostalih favorita turnira, koji vjeruju svojim udarnim napadačima. Zbog svojih slabih realizatorskih sposobnosti zaradio je nadimak Mr. Promašaj i zbog toga je kadar uništiti i svoju momčad, a posljedično i svoje samopouzdanje.

Belgija ima Romelua Lukakua, Engleska Harryja Kanea, Portugal je do jučerašnjeg ispadanja imao Cristiana Ronalda, a iznenađujući četvrtfinalist Češka ima ubojitog Patrika Schicka, koji zabija i s centra.

Španjolska u centrali napada ima nesigurnog Moratu.

Engleski kapetan Harry Kane također igra slabašan Euro, kao i Morata, no njegovo mjesto u prvih 11 Garetha Southgatea nije upitno. Prvo, Kane je mentalno neusporedivo kvalitetniji od Morate i nije bez razloga kapetan reprezentacije. Drugo, Kane je najmanji krivac zbog tankog mu učinka u prve tri utakmice jer Engleska jednostavno ne stvara previše prilika, čemu svjedoči i engleska gol-razlika 2-0 u tri utakmice skupine, protiv Hrvatske, Škotske i Češke.

Ovakav Morata nije garancija za velike stvari, ali…

Španjolska s druge strane stvara i promašuje, a najveći potrošač lopti je krhki Morata koji je u posljednja tri tjedna proživljavao pakao, o čemu ćemo u nastavku teksta.

Dosad je u reprezentaciji Luisa Enriquea bio starter u sve tri utakmice i nitko ne može reći da je generalno igrao loš nogomet ili bio beskoristan u igri. Morati na Euru bolno nedostaje učinak, koji bi njegov nogomet podigao na nivo više. Zabio je gol Poljskoj (1:1), protiv Švedske (0:0) se propisno napromašivao, a protiv Slovačke promašio penal i ostao bez ikakvog konkretnog učinka u spomenutoj pobjedi 5:0.

Morata je u šansama i pitanje je hoće li ga i kada krenuti realizacija, kao što je to bio slučaj do prije mjesec dana, kada je sjajno igrao za Juventus. Zbog kvalitetne klupske sezone Talijani su ga odlučili zadržati i sljedeće sezone. Svi su zadovoljni njegovim nogometom. U Španjolskoj je Morati sve suprotno u odnosu na Italiju.

Morata na prvi pogled ima sve elemente koji krase klasnog centarfora. Brz je, dobar u kombinatorici i zbog inteligentnih kretnji se često nalazi u šansama. Dobro se gradi i čvrst je u duelu, a tehnički je također na kvalitetnom nivou, što se vidi prilikom kontranapada, kada mu je jako teško oduzeti loptu.

Na drugi pogled, te njegove kvalitete u sekundi nestanu kada se nađe u prilici za pogodak. Pojavi se neki drugi Morata. Ili neobjašnjivo promaši, ili se nađe u milimetarskom zaleđu pa sve propadne i on ispadne tragičar kojeg izvižda publika.

Na ovo Europsko prvenstvo stigao je preporođen. Povratkom u Juventus oživio je karijeru i ponovo stekao status prvog napadača Furije. Iako je Juventusova dominacija u Italiji prekinuta nakon devet uzastopnih naslova, Morata je bio njegovo prvo napadačko ime uz Cristiana Ronalda. Prošle sezone španjolski je centarfor zabio 20 golova u 44 utakmice uz 12 podijeljenih asistencija, piše Index.

U Španjolskoj ne vjeruju Morati. Brojke otkrivaju zašto

Djelovao je kao da je konačno u 28. godini dosegao mentalni nivo napadača svjetske klase, a onda je stigao na Europsko prvenstvo na kojem mu zasad ništa ne polazi za nogom. Ponovo Morata promašuje velike šanse, ne uspijeva zabiti ni iz penala i u usporedbi s trenutačno najboljim napadačima na turniru, on je najslabija karika Španjolske.

Morata nije neprimjetan. Šutira, ulazi u šanse, ali njegova učinkovitost je mizerna. U realizaciji velikih prilika je očajan. Imao ih je pet na Euru, iskoristio je samo jednu. Zbog toga je Španjolska završila iza Švedske, unatoč tome što je sve tri utakmice skupine igrala u svojoj Sevilli.

U Španjolskoj odavno nemaju povjerenja u Moratu. Nakon ove tri utakmice to je još izraženije.

U 20 dana je istrpio gnjusne prijetnje. Sprdao ga je i Burger King

Stvari su, nažalost, uspjele otići predaleko. U poznatoj emisiji El Partidazo na slušanoj radijskoj postaji COPE Morata je u velikoj ispovijedi otkrio da je dobio gnjusne prijetnje nakon slabe igre protiv Slovačke.

“Nakon utakmice s Poljskom nisam mogao zaspati devet sati. Primio sam toliko prijetnji, uvreda članovima obitelji, poruka u kojima mi pišu kako se nadaju da će mi djeca umrijeti… Ali sad sam dobro. Možda bih prije nekoliko godina bio uništen. Proveo sam nekoliko tjedana izoliran od svih i to mi pomaže. Možda na Euru nisam napravio posao onako kao što sam trebao. Shvaćam da me kritiziraju zato što nisam zabio, ali želim da se ljudi stave u moju poziciju. Nemaju pojma kako je to primati prijetnje kakve ja primam, čitati ‘nadam se da će ti djeca umrijeti’… Kad se dogodi neka tragedija, reći će: ‘Bilo je to krasno dijete.’ Svaki put kada uđem u sobu, mobitel stavim na drugi kraj prostorije. Najviše me smeta ono što govore mojoj ženi, mojoj djeci. Njima također govore sve te užasne prijetnje i uvrede. Neću se ispričavati nakon što golom spasim Španjolskoj bod.”

Nekoliko dana ranije s njim se sprdao i Burger King. Jedan od najpoznatijih lanaca brze hrane na Twitteru je objavio sprdnju na račun promašajima sklonog golgetera.

“Ono kada naručiš burger bez kiselih krastavaca, a posluži te Morata”, objavio je Burger King uz fotografiju burgera krcatog kiselim krastavcima. Ta gorka šala na Moratin račun odmah je postala viralna. Premda su mnogi proizvođača burgera kritizirali da je pretjerao, šala nije obrisana.

Koji će se Morata pojaviti protiv Hrvatske?

Moratino samopouzdanje s raznih je frontova uništeno u manje od 20 dana i dosad su se španjolski protivnici time okorištavali. Od samopouzdanog tipa koji je iz Italije doputovao preporođen, ubojit i u sjajnoj formi, Španjolska je zasad dobila potencijalno veliki problem koji je u završnici turnira može skupo koštati.

Luis Enrique mu je vjerovao u prve tri utakmice i ostaje za vidjeti hoće li Morata i protiv Hrvatske krenuti u prvoj momčadi. Njegovi reprezentativni kolege iz napada na Euru igraju učinkovitije i neće biti iznenađenje ako se Morata danas preseli na klupu, isto kao što ne bi bilo iznenađenje da isti ovaj blijedi Morata na račun svojih iznimnih nogometnih kvaliteta bude čovjek odluke kada Španjolskoj to bude najpotrebnije.

“Euro Morata” se protiv Slovačke raspao u 12 minuta i sat je vremena igrao neku svoju utakmicu. Nakon njegovog izlaska Španjolci su počeli trpati nemoćne Slovake.

Ako se u Kopenhagenu pojavi “Juventusov Morata”, onda bi mu i tih 12 minuta moglo biti dovoljno da Hrvatskoj napravi ogromne probleme. Zasad to djeluje kao nemoguć scenarij, no nitko, pa ni sam Morata, ne zna na koju je nogu ustao u ponedjeljak ujutro.