Hrvatska briljirala protiv Malte, još jedan korak ih dijeli od SP-a u Kataru

Nogomet 11. stu 202122:37 > 23:04 1 komentar
Matthew MIRABELLI / AFP

Hrvatska nogometna reprezentacija u Ta'Qaliju je pobijedila Maltu sa 7-1 i u nedjelju će na rasprodanom Poljudu loviti pobjedu protiv Rusije za direktan plasman na Svjetsko prventvo 2022. u Kataru.

Nakon što je Rusija u prvom susretu 9. kola H skupine deklasirala Cipar sa 6-0, “Vatreni” nisu imali pravo na kiks. Samo je pobjeda ostavljala svjetske doprvake u utrci za prvo mjesto. Hrvatska je na koncu slavila. I to kako. S uvjerljivih 7-1 porazila je Maltu poslaviši Rusima jasnu poruku. U nedjelju vas čeka “grotlo” Poljuda i efikasni i motivirani svjetski doprvaci.

Strijelci su bili Ivan Perišić (6), Duje Ćaleta-Car (22), Mario Pašalić (39), Luka Modrić (45+1), Lovro Majer (47, 64) i Andrej Kramarić (56), dok je za domaćine zabio Marcelo Brozović pogodivši vlastitu mrežu u 31. minuti.

Odluka o pobjedniku skupine u nedjelju

Konačna odluka o pobjedniku skupine i reprezentaciji koja će direktno u Katar pasti će u nedjelju u Splitu. Rusija i dalje ima dva boda više i “Vatrenima” igra samo pobjeda. Za utjehu, Dalićevi momci su osigurali drugo mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije.

izbornik Zlatko Dalić je priliku na vratima pružio “jedinici” Lillea Ivi Grbiću koji je iz sastava istisnuo Dominika Livakovića. Stoperske pozicije su zauzeli Duje Ćaleta-Car i Joško Gvardiol, a uz njih su u zadnjem redu startali i Borna Sosa, te Josip Juranović, dok su Dejan Lovren i Domagoj Vida ostali na klupi. U veznom redu standardni su bili Brozović i Modrić, uz njih i Pašalić, dok su napadačku trojku činili Lovro Majer, Andrej Kramarić i Ivan Perišić.

Počelo je sjajno. Hrvatska je povela već u šestoj minuti. Modrić je ukrao loptu uposlivši Kramarića koji je isprve produžio do Perišića, a ovaj lagano zabio za 1-0. U 12. minuti suparničku mrežu je zatresao i Gvardiol, no dvojica “Vatrenih” su bila ispred vratara Bonella pa je signalizirano zaleđe. Samo minutu kasnije zabio je domaćin, no i Degabriele je također bio u zaleđu, što je potvrdila i VAR soba.

U 22. minuti svjetski doprvaci su poveli sa 2-0. Modrić je ubacio iz slobodnog udarca, a Ćaleta-Car glavom pogodio s par metara. Maleni nemir unio se u naš redove u 31. minuti kada je Brozović postigao neobičan autogol. Veznjak Intera je pokušao očistiti jedan ubačaj, no sam sebe je pogodio u glavu i zabio u vlastitu mrežu.

Golijadu u prvom dijelu zaključio Modrić

Hrvatski odgovor je ubrzo uslijedio. Majer je u 39. minuti sjajnom loptom gurnuo Kramarića u situaciju jedan na jedan. Napadač Hoffenheim prošao je svog čuvara, a potom asistirao Pašaliću koji je zabio pored istrčalog Bonella. Golijadu u prvom dijelu zaključio je kapetan Modrić postigavši u sudačkoj nadoknadi četvrti gol.

Bilo je to odlično poluvrijeme Hrvatske. Sve je krenulo golovima Perišića i Ćalete-Cara. Brozović je svojim autogolom unio malu bojazan, no do kraja poluvremena Pašalić i Modrić su razriješili sve dvojbe.

Na startu drugog dijela nije dugo trebalo čekati novi pogodak. Već u 47. minuti Lovro Majer je zabio za 5-1. Juranović je ubacio za Kramarića koji je pucao glavom, Bonello je obranio, ali odbijanac je pospremio veznjak Rennesa.

U 56. minuti već je bilo 6-1. Maltežani su “poklonili” loptu Kramariću koji je iskoritio činjenicu što je golman bio na 20-tak metara i iz daljine pogodio za 6-1. Sjajna hrvatska večer nastavila se u 64. minuti kada je Majer u svom trećem nastupu za A reprezentaciju zabio drugi pogodak na utakmici.

Rusija uvjerljivo pobjedila Cipar

Do kraja susreta mogao je pasti još pokoji pogodak, no ostalo je uvjerljivih 7-1.

U ranije odigranom susretu Rusija je pobijedila Cipar sa 6-0. Rusija je povela već u 4. minuti golom Jerohina, da bi susret bio riješen početkom drugog dijela kada je u razdoblju od 55. do 62. minute Rusija postigla tri pogotka, a strijelci su bili Molov u 55., Mostovoj u 56. i Sutormin u 62. minuti. Pred kraj susreta pobjedu su potvrdili Zabolotni u 82. i Jerohin svojim drugim golom u 87. minuti.

Hrvatska u nedjelju na Poljudu igra protiv Rusije

U preostalom susretu iz naše skupine Slovačka i Slovenija su odigrale 2-2. Za Slovačku su zabili Ondrej Duda (58-11m) i David Strelec (74), a za Sloveniju Miha Zajc (18) i Miha Mevlja (62). Slovenija je od 57. minute igrala s igračem manje nakon što je isključen Miha Blažič.

Kolo prije kraja na ljestvici vodi Rusija sa 22 boda, Hrvatska ima 20 bodova, Slovačka i Slovenija po 11, a Malta i Cipar po pet bodova.

U zadnjem kolu u nedjelju se sastaju Hrvatska – Rusija, Malrta – Slovačka, te Slovenija – Cipar.