EURO: Danci preko Češke do polufinala

Nogomet 03. srp 202120:16 1 komentar
REUTERS

Nogometna reprezentacija Danske izborila je plasman u polufinale Europskog prvenstva nakon što je u četvrtfinalnom ogledu u Bakuu pobijedila Češku sa 2-1 (2-0).

Golove za Dansku zabili su Thomas Delaney (5) i Kasper Dolberg (42), dok je pogodak za Češku i to već peti na prvenstvu, postigao Patrik Schick (49).

Danci su u Bakuu stigli do pobjede zahvaljujući odličnoj igri u prvom poluvremenu, dok su u drugom dijelu Česi odmah zabili gol, no danska obrana je izdržala sve njihove napade. Danska je posljednji put stigla do polufinala EP-a 1992. godine kada je i osvojila europski naslov, a njihovi navijači priželjkuju ponavljanje tog podviga i zbog nesretnog početka EURA, kolabiranja Eriksena na terenu i startna dva poraza.

Danska je imala početak iz snova i zabili su već u petoj minuti. Stryger je izveo korner, a posve nečuvan je ostao Delaney, čiji udarac glavom završava u donjem desnom kutu čeških vrata.

U 13. minuti Hojberg pasom od preko 50 metara upošljava Damsgaarda, no omaleni danski napadač nije uspio provući loptu pored češkog vratara Vaclika.

Česi su zaprijetili udarcima Ševćika i Holeša sve više preuzimajući rizik u igri, što je otvaralo veliki prostor za danske protunapade. Tako je u 38. minuti Damsgaard opet izbio sam ispred Vaclika, ali češki vratar je siguran. No, niti Vaclik nije mogao ništa u 42. minuti kada je Maehle probio lijevu stranu, vanjskim dijelom kopačke ubacio u peterac, gdje je na drugoj vratnici Dolberg lako ugurao loptu u mrežu.

U prvoj minuti nastavka Česi su imal čak tri opasne situacije pred golom Danaca, a u 49. minuti su uspjeli smanjiti. S desne strane je ubacio Coufal, a Shick je sjajno reagirao u petercu Danaca i postigao svoj peti gol na EURU.

U 82. minuti Maehle je mogao zaključiti danski prolaz u polufinale, ali mu je Vaclik obranio nogom udarac u bliži kut.

U polufinalu će igrati 7. srpnja u Londonu protiv pobjednika susreta između Engleske i Ukrajine koji se igra večeras u Rimu.

U drugom polufinalu 6. srpnja, također u Londonu igrat će Italija i Španjolska.

Finale je 11. srpnja, također na londonskom stadionu Wembley.