Engleska i Švicarska osigurale SP, Italija mora u play-off

Nogomet 15. stu 202122:58 0 komentara
nogomet, nogometna lopta
Photo by Andres Siimon on Unsplash

Nogometne reprezentacije Engleske i Švicarske izborile su plasman na Svjetsko prvenstvo koje će se 2022. održati u Kataru, dok aktualni europski prvak Italija mora u dodatne kvalifikacije.

Nakon što su Englezi i Švicarci izvadili vize za World Cup, sada je poznato 11 od 32 sudionika.

U skupini C gledali smo pravu dramu u kojoj su Italija i Švicarska lovile “jedinicu” i direktan plasman na SP. Aktualni europski prvak je gostovao kod Sjeverne Irske, dok je Švicarska u Luzernu dočekala Bugarsku. Na koncu radovali su se Švicarci koji su pobijedili sa 4-0, dok će europski prvaci morati u play-off nakon što su u Belfastu odigrali 0-0.

Italija i Švicarska su zadnje kolo dočekale bodovno poravnate (15 bodova), a “Azzurri” su imali dva gola bolju razliku pogodaka. Za obje reprezentacije je bilo važno pobijediti, ali moglo se dogoditi da to nije dovoljno.

I u Belfastu i u Luzernu u prvih 45 minuta nije bilo golova, pa su u tom trenuku sudionici World Cupa bili Talijani. Situacija se promijenila u 48. minuti kada je Noah Okafor doveo Švicarsku u vodstvo, a devet minuta kasnije Ruben Vargas je na asistenciju Maria Gavranovića povisio na 2-0.

Bivši napadač zagrebačkog Dinama je u 64. minuti zabio i treći gol za Švicarce, no pogodak je zbog zaleđa poništen. Ipak, u 72. minuti Cedric Itten je povećao prednost na 3-0, da bi Remo Freuler u sudačkoj nadoknadi zabio za 4-0.

Švicarska je tako osvojila prvo mjesto u skupini sa 18 bodova, dva više od Italije. Švicarcima će to biti 12. nastup na svjetskim prvenstvima, a najdalje su stigli do četvrtfinala, posljednji put 1954.

Na SP direktno ide i Engleska koja je prvo mjesto u skupini I potvrdila uvjerljivom 10-0 pobjedom na gostovanju kod San Marina. Posljednji put Englezi su zabili 10 golova davne 1964. kada su identičnim rezultatom porazili SAD.

Europskim doprvacima i polufinalistima zadnjeg SP-a, Englezima je trebao bod za matematičku potvrdu prvog mjesta. no bilo je iluzorno očekivati da će “Gordi Albion” kiksati protiv momčadi koju su dobili svih sedam puta s ukupnom razlikom pogodaka 42-1.

Slavili su i osmog puta, sa uvjerljivih 10-0, a golove su zabili Harry Maguire (6), Filipp Fabbri (15-ag), Harry Kane (27-11m, 32, 39-11m, 42), Emile Smith Rowe (58), Tyrone, Mings (69), Tammy Abraham (78) i Bukayo Saka (79).

Englezi će iduće godine nastupiti na svom 16. World Cupu pri čemu sedmom u nizu. Najveći uspjeh su ostvarili 1966. kada su bili svjetski prvaci, a još dva puta su bili četvrti (2018, 1990).

Poljska je i prije zadnjeg kola osigurala drugo mjesto pa utakmica protiv Mađarske nije imala nekog značaja. U susretu igranom u Varšavi slavili su gosti sa 2-1.

Mađarska je povela u 37. minuti golom Andrasa Schafera, izjednačio je Karol Swiderski u 61. minuti, da bi Daniel Gazdag u 80. donio pobjedu gostima. Albanija je pobijedila Andoru sa 1-0.

U skupini F sve je bilo poznato i prije zadnjeg kola. Danska je kao pobjednik skupine osigurala direktan put u Katar, Škoti su drugim mjestom osigurali dodatne kvalifikacija, baš kao i Austrija, ali preko Lige nacija.

U zadnjem kolu Škotska je u Glasgowu pobijedila Dansku sa 2-0 nanijevši joj prvi poraz u skupini. Strijelci su bili John Souttar (35) i Che Adams (86).

Austrija je pobijedila Moldaviju sa 4-1, dok je Izrael slavio protiv Farskih Otoka sa 3-2.