DINAMO – OSIJEK 3:0 Dinamo pobijedio Osijek i došao na korak do titule

Nogomet 08. svi 202221:58 0 komentara
Goran Stanzl/PIXSELL

U posljednjem susretu 34. kola Prve HNL Dinamo je u Zagrebu svladao Osijek 3-0 (1-0). Dinamo ima četiri boda više od Hajduka i blizu je obrane naslova prvaka.

Strijelci na maksimirskom stadionu bili su Mislav Oršić u 34., Dario Špikić u 60. i Luka Menalo u 81. minuti, a treba reći kako je gostujući sastav iz Osijeka cijelo drugo poluvrijeme odigrao s igračem manje (isključenje Čeberka).

Dinamo do obrane naslova može doći u idućem, pretposljednjem kolu, kada gostuje na Šubićevcu. Ukoliko pobijedi Šibenik rezultatski će nevažna postati utakmica zadnjeg kola u Zagrebu između Dinama i Hajduka. Splićani, pak, u 35. kolu igraju na Poljudu protiv Istre 1961.

Relativno mirno počela je utakmica na maksimirskom stadionu. Bilo je primjetno da ni jedna momčadi nije od starta željela previše riskirati iako je Dinamo bio suparnik koji je imao posjed te je diktirao ritam igri.

Pravih prilika nije bilo, no vremenom je postajalo sve uzbudljivije pred gostujućim vratima. Inače, na samom početku se zatresla domaća mreža, ali je pogodak Miereza poništen zbog igranja rukom. U 18. minuti vrlo dobru šansu je imao Petković, ali je glavom pucao preko vrata, no u 34. minuti je sve ispravio sjajnom asistencijom.

U priliku je Petković izbacio Oršića koji je ‘polomio’ polovicu osječke obrane te je lakoćom pogodio suparničku mrežu za Dinamovo vodstvo 1-0. Bio je to Oršićev trinaesti prvenstveni pogodak ove sezone.

Odmah u sljedećem napadu Osijek je mogao izjednačiti, ali je Mierez glavom pucao pored vrata. Do odmora je odličnu šansu imao Ademi, a onda je u 44. minuti Osijek ostao s desetoricom na travnjaku nakon što je drugi žuti karton dobio Čeberko.

Premda je nakon nekoliko minuta drugog dijela trener Osijeka Nenad Bjelica napravio niz promjena i dao do znanja kako želi do bod(ova) unatoč igraču manje, bilo je samo pitanje vremena kada će Dinamo zabiti novi gol, jer je domaćin ozbiljno napadao. Nakon točno sat vremena igre i to se dogodilo. Oršić i Bočkaj su probili lijevu stranu, a ubačenu loptu Špikić je pospremio u mrežu za 2-0.

Nakon odlaska na dva gola plusa Dinamo je donekle smirio ritam svojih napada, dok je Osijek bio potpuno nemoćan da zaprijeti i učini ovu utakmicu neizvjesnom. No, dogodio se i treći pogodak. Opet je Petković asistirao, a strijelac za 3-0 je bio Menalo. Mogao je Dinamo zabiti još golova, ali je Ivušić spriječio mnogo teži poraz svoje momčadi.

Ovim porazom Osijek je izgubio svaku šansu za dolazak na tron ljestvice, dok matematički još uvijek može biti drugi (četiri boda manje od Hajduka).

Podsjetimo kako su u prvom nedjeljnom derbiju nogometaši Hajduka pobijedili na Rujevici Rijeku s 3-0 (3-0), čime su Splićani i dalje ostali u igri za naslov prvaka.

Jadranski derbi odlučen je nakon prvog poluvremena. Uvodna dva pogotka dao je prvi strijelac lige Marko Livaja, u 13. minuti iz jedanaesterca te u 37. minuti. Vrlo brzo nakon toga i Dino Mikanović je bio zaslužan što se treći put u prvom dijelu tresla domaća mreža. Novi šok za Rijeku uslijedio je u 55. minuti kada je domaćin ostao bez svog prvog strijelca Josipa Drmića. On je, naime, laktom u glavu udario Simića, a sudac Bel je nakon pregledavanje snimke dodijelio crveni karton riječkom centarforu.

Zanimljivo je navesti da su sve četiri ovosezonske ligaške utakmice Rijeke i Hajduka završavale pobjedama gostiju. Ove dvije momčadi opet će se sastati 26. svibnja na Poljudu kada završava sezona finalnom utakmicom domaćeg Kupa.