Derbi Osijeka i Dinama završio bez pobjednika

Nogomet 21. tra 202122:33 0 komentara
nogomet
Dubravka Petric/PIXSELL

U derbiju 30. kola Prve HNL Osijek i Dinamo su u Gradskom vrtu odigrali 1-1 nakon čega su "Modri" zadržali dva boda prednosti uz utakmicu manje.

Bio je to sjajan okršaj dvije najbolje hrvatske momčadi. Dinamo je poveo već u petoj minuti golom Lovre Majera, a izjednačio je Ante Erceg u 64. minuti.

Iz perspektive Osijeka derbi protiv Dinama bio je možda i ključna utakmica u borbi za naslov prvaka. Osijek bi s tri boda preuzeo vodstvo i “Modri” ne bi imali pravo na pogrešan korak u odgođenom susretu protiv Hajduka. Pobjeda je i Dinamu mnogo donosila, možda i naslov prvaka jer bi pobjegao na pet bodova prednosti uz utakmicu manje.

Neodlučenim ishodom Dinamo je ostao na dva boda “fore” uz utakmicu manje.

Hrvatski prvak je sjajno ušao u susret i “Modri” su poveli već u petoj minuti, a pogodak je postigao Lovro Majer. Ivanušec je ubacio s desne strane, Ademi spustio glavom na drugu vratnicu, a Majer ispred Škorića zabio za 1-0.

U devetoj minuti opasno je zaprijetio i Bruno Petković, no pucao je pored gola, a u 14. minuti sudac Zebec je dosudio kazneni udarac za goste nakon Škorićevog starta nad Majerom. Međutim, nakon VAR provjere Zebec je promijenio odluku.

Najbolju priliku u prvom dijelu Osijek je imao u 34. minuti. Kleinheisler je “ukrao” loptu Lauritsenu i krenuo prema Livakoviću i kada se očekivao udarac, mađarski veznjak je pokušao asistirati Mierezu. Blokirao ga je Theophile, no lopta se odbila do Bočkaja koji je također imao odličnu situaciju za udarac, ali je svojom ljevicom loše pucao.

Otvaranje drugog dijela krenulo je Ivanušecovom prilikom, no Ivušić je bio spreman. Osijek je uzvratio u 53. minuti velikom prilikom Miereza koji je pucao glavom, međutim, Livaković je uspio sačuvati mrežu.

U 64. minuti niti Livaković nije mogao ništa. Kleinheisler je dugo vukao loptu i nadomak ulasku u šesnaesterac, odlično centrirao na glavu Ercega koji s desetak metara pogađa sam donji desni kut nemoćnog Livakovića.

U posljednjih 15 minuta Osijek je pritiskao, a Dinamo svoju priliku tražio iz kontri, no više nije bilo promjene rezultata.

U ranije odigranim susretima Rijeka je u Puli pobijedila Istru 1961 sa 2-1, dok je u derbiju začelja Lokomotiva na stadionu u Kranjčevićevoj ulici pobijedila Varaždin sa 4-0 osvojivši važne bodove u borbi za prvoligaški spas.

Sedam dana nakon što je Istra na Aldo Drosini senzacionalno pobijedila Rijeku sa 3-2 izborivši plasman u finale hrvatskog Kupa, isti su se klubovi sastali i u prvenstvu. Ovoga puta slavili su gosti, upisavši šestu uzastopnu pobjedu kojom su preskočili Goricu i sada su treća momčad Prve HNL.

Golove za Rijeku zabili su Robert Murić (20) i Sandro Kulenović (37), dok je pogodak za domaći sastav zabio Einar Galilea (44).

U derbiju začelja Lokomotiva je na stadionu u Kranjčevićevoj ulici pobijedila Varaždin sa 4-0 osvojivši važne bodove u borbi za prvoligaški spas.

Golove za prvu pobjedu Lokomotive nakon šest uzastopnih poraza zabili su Mate Maleš (3), Kyriakos Papadopuolos (32) i Roko Šimić (84-11m, 86), sin bivšeg “Vatrenog” Daria Šimića.

Lokomotiva je povela već u 3. minuti utakmice, a u petercu je zabio Mate Maleš nakon ubačaja iz kornera. Zanimljivo, bio je to prvi gol Lokosa nakon 515 minuta posta.

Posljednji pogodak Lokomotiva je zabila 10. ožujka u porazu 1-3 od Istre 1961 kada je u 28. minuti zabio je Ifran Hadžić, a potom pet utakmica (Istra, Osijek, Hajduk, Dinamo, Rijeka) nije pronašla put do mreže. Crnu seriju prekinuo je Maleš.

Lokomotiva je ostala na začelju, no primakla se Istri 1961 na samo bod zaostatka.

Na ljestvici vodi Dinamo sa 68 bodova, dva manje od Osijeka, dok je Rijeka sada treća sa 51 bodom, bodom više od Gorice. Hajduk na petom mjestu ima 44 boda.

Slaven Belupo je šesti sa 31 bodom, dok je Šibenik na sedmom mjestu sa 29 bodova.

Posljednje tri pozicije drže Varaždin (25), Istra 1961 (24) i Lokomotiva (23).