Perišić sjajnim golom spasio Hrvatsku od poraza, protiv Škotske za prolaz dalje

Nogomet 18. lip 202116:05 > 20:18 4 komentara
Paul ELLIS / POOL / AFP / ilustracija

U utakmici 2. kola skupine D Europskog nogometnog prvenstva Hrvatska je na Hampden Parku u Glasgowu odigrala 1-1 protiv Češke i tako zadržala izglede za plasman u osminu finala.

Vodeći pogodak za Češku postigao je Patrik Schick u 37. minuti iz kaznenog udarca, koji je Španjolac Carlos del Xerro Grande dosudio na intervenciju VAR-a, zbog toga što je Dejan Lovren u skoku nenamjerno laktom udario Schicka u nos.

Izjednačujući pogodak za Hrvatsku postigao je Ivan Perišić u 47. minuti, kad je s lijeve strane ušao u kazneni prostor i sa desetak metara desnom nogom pogodio suprotni kut čeških vrata.

Nakon nepotpunog drugog kola Češka je vodeća s četiri boda. Engleska ima tri, a Hrvatska je treća s jednim bodom. Bez bodova je Škotska.

Hrvatska će u posljednjem kolu, u utorak, 22. lipnja, protiv Škotske morati pobijediti kako bi konkurirala za plasman u osminu finala. I taj će dvoboj biti odigran na Hampden Parku u Glasgowu.

Kao što je i najavio izbornik Zlatko Dalić se odlučio na napadačku formaciju napravivši dvije promjene u odnosu na poraz od Engleske (0-1). Na klupi je ostao Duje Ćaleta-Car, a u momčad se vratio Dejan Lovren. Iz sastava je ispao i Marcelo Brozović, dok je ušao Josip Brekalo koji je zauzeo poziciju na desnom krilu. Andrej Kramarić je napokon dobio poziciju koju najviše voli, iza leđa napadača, dok je u vrhu ponovo bio Ante Rebić usprkos blijedom nastupu protiv “Gordog Albiona”.

Dalićev kolega na suprotnoj strani, Jaroslav Šilhavy napravio je samo jednu promjenu u odnosu na sastav koji je započeo utakmicu protiv Škotske. Umjesto Aleksa Krala od prve minute je zaigrao Tomaš Holeš.

Očekivao se kako će Hrvatska nametnuti ritam i diktirati igru, no u prvih 20 minuta Česi su iznenadili zaigravši napadački, sa čak 60 posto posjeda lopte. Prelako su Česi u tim minutama stvarali prilike pred našim vratima.

U prvih pola sata jedina opasna situacija pred češkim vratima dogodila se u 23 minuti kada je Modrić nakon kornera uposlio Perišića, no krilni igrač Intera je pucao ravno u Vaclika.

Nažalost, Češka je u 37. minuti povela iz kaznenog udarca kojeg je realizirao Schick postigavši svoj treći gol na prvenstvu.

Prekršaj je skrivio Lovren udarivši u skoku laktom po licu češkog napadača raskrvarivši mu pritom nos. Španjolski sudac Cerro Grande nije vidio prekršaj, no nakon pregleda video snimke pokazao je na bijelu točku. Schick je pucao i sigurno zabio.

Samo dvije minute kasnije Rebić je imao sjajnu priliku za izjednačenje. Napadač Milana je dobio odličnu loptu u prostor na lijevoj strani, sjurio se prema golu, ali je pucao pored gola.

Na otvaranju drugog dijela Dalić je povukao dva poteza. Umjeto Rebića ušao je Petković, dok je Brekala zamijenio Ivanušec. I Hrvatska je već nakon dvije minute izjednačila. Kramarić je na centru brzo izveo slobodan udarac uposlivši Perišića koji je u svom stilu probio po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i desnom nogom sjajno pogodio u suprotni kut za 1-1.

Česi su zaprijetili u 53. minuti Součekovima udarcem sa 20-tak metara, no lopta je prošla pored gola. U 57. minuti uzvratio je Ivanušec, ali je i on bio neprecizan.

U 62. minuti Dalić je povukao novi poetez, Kramarić je izašao, ušao je Nikola Vlašić. Već u sljedećoj akciji, Češka je opasno zaprijetila, ali Livaković je pravovremeno izašao i odbio tu loptu.

U 72. minuti Hrvatska je mogla do preokreta, no Vlašić je iz sjajne situacije prebacio suparnička vrata. Veznjaku moskovskog CSKA je loptu spustio Perišić, no Vlašić nije najbolje reagirao.

Dvije minute kasnije veliku priliku je imao i Hložel, ali je i on pucao preko gola.

Posljednju priliku na utakmici Hrvatska je imala u 88. minuti, Petković je pucao, no češka obrana je nekako blokirala udarac.

HRVATSKA: Livaković – Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol – Modrić, Kovačić (od 87. Brozović) – Perišić, Kramarić (od 62. Vlašić), Brekalo (od 46. Ivanušec) – Rebić (od 46. Petković)

ČEŠKA: Vaclik – Coufal, Kalas, Čelustka, Boril – Holeš (od 63. Kral), Souček – Masopust (od 63. Hložek), Darida (od 87. Barak), Jankto (od 74. Ševčik) – Schick (od 74. Krmenčik)

Tijek događaja

90′ Kraj!

72′ Perišić je sjajno glavom smirio za Vlašića koji s igračem na leđima majstorski smiruje loptu, no nažalost završni udarac nije bio precizan, fijuknuo je iznad grede!

70′ Sada je Gvardiol tražio Petkovića, nažalost nije prošao centaršut.

66‘ Strašno igra kapetan Vatrenih! Kral se našao u jednoj izglednoj poziciji iskosa, a Luka je u punom sprintu uspio uklizati i izbiti loptu u korner!

62′ Izlazi Kramarić, a umjesto nejga ušao je Nikola Vlašić.

48′ GOL! Ivan Perišić zabija za izjednačenje!

Ivan Perišić se sletio po lijevoj strani, namjestio se na udarac i zakucao u suprotni kut Vaclika za 1:1. Asistirao mu je Andrej Kramarić.

47′ Kovačić je isprobao svoj udarac, otišlo je to iznad gola

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

Dalić je napravio dvije izmjene. Umjesto Rebića i Brekala u igri su Bruno Petković i Luka Ivanušec.

45′ Poluvrijeme!

39′ Rebić je probio lijevu stranu, sjurio se u kazneni prostor i šutirao pored gola! Bilo je blizu.

37′ Česi su realizirali jedanaesterac, vode 1-0. Zabio je Patrik Schick.

35′ Dosuđen je jedanaesterac za Češku!!

34′ Intervencija VAR-a Sudac Del Cerro provjerava je li Lovren skrivio jedanaesterac!

23′ Nakon kratkog kornera Modrić pronalazi Perišića koji puca, no ravno u Vaclika.

21′ Rebić je odradio žestoki sprint i pritisnuo Vaclika koji griješi, napucava loptu točno u hrvatskog napadača, međutim odbijanac prolazi pored gola.

18′ Velika šansa za Češku! Oštar prizeman centaršut iznenadio je našu obranu, no Schickov završni slabi udarac uspješno hvata Livaković.

10′ Hrvatska je imala slobodni udarac s nekih 25 metara, izveo ga je Lovren, no lopta je otišla iznad gola.

7‘ Napokon i akcija Hrvatske, zaprijetio je Rebić. Korner za Hrvatsku.

4′ Česi imaju prvi korner na utakmici. Souček najviše skače, ali puca glavom preko gola.

3′ Prva ozbiljnija šansa

Coufal je šutirao s ruba šesnaesterca, no Vida je to uspio blokirati.

1′ Utakmica je počela!

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.