Dinamo doživio jedan od najtežih europskih poraza

Nogomet 06. stu 201420:59 > 21:01
Ronald Gorsic / CROPIX

U susretu četvrtog kola D skupine Europske lige Dinamo je na stadionu Maksimir doživio težak poraz od Red Bull Salzburga 1-5 i praktički ostao bez izgleda za plasman u drugi krug natjecanja.

Dinamo je uništio Španjolac Jonatan Soriano koji je upisao hat-trick (40, 64, 85), a golove za austrijski sastav postigli su i Kevin Kampl (59), te Massimo Bruno (72). Strijelac za Dinamo bio je Henriquez (60).

U drugom susretu iz ove skupine Astra Giurgiu i Celtic su odigrali bez pobjednika 1-1. Gosti su poveli golom Stefana Johansena u 32. minuti, a izjednačio je William Amorima u 79. minuti.

Nakon četiri kola na ljestvici vodi RB Salzburg sa 10 bodova, Celtic ima osam bodova, Dinamo je ostao na tri boda, a na začelju skupine je Astra s jednim bodom. U idućem kolu, 27. studenog Dinamo gostuje u Rumunjskoj protiv Astre, dok se u Glasgowu sastaju Celtic i RB Salzburg.

Premda je Zoran Mamić u rujnu najavljivao ‘nikada jači Dinamo’, hrvatski prvak je nakon četiri kola praktički zaključio svoju europsku priču. Po svemu sudeći niti ove sezone neće dohvatiti toliko željeno ‘europsko proljeće’. ‘Modri’ su posljednje europske proljetne utakmice odigrali 1970. godine u ožujku kada su se u tadašnjem Kupu kupova susreli s Schalkeom iz Gelsenkirchena. Njemački sastav je bio bolji u obje utakmice (1-3, 0-1).

Kao što su i najavili Austrijanci su od prve minute krenuli po pobjedu koja im je osiguravala plasman u drugi krug. Red Bull Salzburg je u osmoj minuti imao zicer. Sabitzer je izbio sam ispred Eduarda, no domaći vratar je sjajno reagirao, na odbijenu loptu natrčao je Kampl, no njegov udarac je s gol crte Taravel skrenuo u korner.

Dinamo u prvih pola sata nije niti jednom ozbiljnije zaprijetio austrijskim vratima, a u 34. minuti je Brozović dobro pucao, ali je obranio vratar Salzburga. U nastavku akcije bilo je opasno u kaznenom prostoru, ali gosti su izbili loptu ispred Soudanija. Svoju bolju igru gosti su okrunili vodstvom u 39. minuti. Keita je loptom u prostor uposlio Soriana koji je sjajnim udarcem pod gredu svladao Eduarda.

Svjesni kako porazom ostaju bez izgleda za plasman u drugi krug, nogometaši Dinama su odlučnije krenuli u nastavak. No, umjesto izjednačenja stigao je novi gol Salzburga, a strijelac je u 59. minuti bio Kampl.

Već minutu kasnije Dinamo se vratio u igru nakon sjajnog prodora Henriqueza. Čileanac se driblingom riješio protivnika i s ruba kaznenog prostora lijepim udarcem zabio gol. Nažalost, nada je kratko trajala jer je Soriano u 64. minuti zabio svoj drugi pogodak na utakmici.

Dinamova obrana je loše postavila zaleđe i španjolski napadač je sjajnim potezom lobao Eduarda. Potop hrvatskog prvaka nastavio se u 74. minuti kada je Bruno zabio četvrti, a sjajni Soriano u 85. minuti zabio je i pet gol za austrijski sastav.

Pogledajte kako je izgledala atmosfera ispred stadiona prije utakmice.

DINAMO – RB SALZBURG 1-5

ZAGREB. Stadion Maksimir – 10,000 gledatelja; Sudac: Michael Koukoulakis (Grčka)

Strijelci: 0-1 Soriano (40), 0-2 Kampl (59), 1-2 Henríquez (60), 1-3 Soriano (64), 1-4 Bruno (74), 1-5 Soriano (85)

Žuti kartoni: Pinto, Brozović, Ademi / Ilsanker, Ulmer

Crveni kartoni:

DINAMO: Eduardo – Pinto, Šimunović, Taravel, Ibanez – Brozović, Ademi, Antolić (od 69. Andrijašević) – Soudani, Henriquez, Čop (od 61. Fernándes)

RB SALZBURG: Gulacsi – Ankersen, Ramalho, Hinteregger (od 88. Schemer), Ulmer – Keita (od 76. Laimer), Ilsanker, Leitgeb, Kampl – Sabitzer (od 32. Bruno), Soriano