Nogometašice Lyona su petu godinu zaredom europske prvakinje

Nogomet 30. kol 202022:11 > 22:12
GABRIEL BOUYS / AFP

Nogometašice francuskog Lyona sedmi put u povijesti, a petu godinu zaredom postale su pobjednice Lige prvakinja, nakon što su u finalu odigranom u nedjelju na stadionu Anoeta u španjolskom San Sebastianu pobijedile njemački Wolfsburg sa 3-1 (2-0).

Francuske prvakinje povele su u 25. minuti pogotkom Eugenie Le Sommer, a na 2-0 je njihovu prednost povećala Japanka Saki Kumagi preciznim udarcem sa 20-ak metara. Nadu Njemicama vratila je Alexandra Popp pogotkom u 58. minuti. No, pobjedu Lyona za novi trijumf potvrdila je Islanđanka Sara Bjork Gunnarsdottir.

Bio je to četvrti finalni obračun ove dvije ekipe u Ligi prvakinja i treća pobjeda Francuskinja. Wolfsburg je slavio samo 2013., da bi Lyon bio bolji 2016. boljim izvođenjem jedanaesteraca te 2018. pobjedom 4-1 u produžetku u kojem je postignuto svih pet pogodaka. Na prošlogodišnjem putu do naslova europskih prvakinja Lyon je izbacio Wolfsburg u čevrtfinalu. Njemice su ostale na dva naslova iz pet finala.

Utakmica u San Sebastianu odigrana je bez gledatelja na tribinama.

Iako među igračicama obiju ekipa nije bilo hrvatskih nogometašica, u finalu su važne uloge imale dvije Hrvatice. Sanja Rođak-Karšić je bila prva pomoćnica glavne sutkinje Švicarke Esther Staubli, a ‘team managerica’ hrvatske nogometne reprezentacije Iva Olivari bila je delegat UEFA-e.

Sanja Rođak-Karšić, čini se, donosi sreću nogometašicama Lyonajer je u istoj ulozi bila i u finalu Lige prvakinja prije dvije godine u Kijevu, kada su se također sastale ekipe Wolfsburga i Lyona, a slavile su francuske nogometašice sa 4-1 u produžetku.

Osim u finalu, Iva Olivari je na dužnosti delegata UEFA-e bila i u četvrtfinalnom susretu Arsenala i PSG-a 22. kolovoza te polufinalnom susretu Wolfsburga i Barcelone 25. kolovoza.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.