Bayern osvojio naslov prvaka, Kovaču ovacije

Nogomet 18. svi 201917:50 > 17:51
Getty Images/Pool

Njemački nogometni velikan Bayern, kojeg vodi hrvatski stručnjak Niko Kovač, osvojio je naslov prvaka nakon što je u zadnjem kolu pobijedio Eintracht Frankfurt sa 5-1 i završio sezonu s dva boda više od Borussije Dortmund.

Bila je to velika pobjeda za hrvatskog stručnjaka koji je sezonu punu problema i stresova okončao na impresivan način dočekavši ovacije prepune Allianz Arene.

Kovaču je to bio drugi trofej na klupi Bayerna nakon što je osvojio Superkup početkom sezone pobjedom 5-0 upravo protiv Eintrachta, a već 25. svibnja ga očekuje i finale Kupa protiv RB Leipziga.

Uoči zadnjeg kola Bayern je imao dva boda više od Borussije Dortmund i trebao mu je bod protiv Eintrachta za sedmi uzastopni naslov. Borussija je pak u zadnjem kolu gostovala kod imenjaka iz Moenchengladbacha i igrala joj je samo pobjeda i poraz Bayerna.

Momčad Nike Kovača je sjajno otvorila susret i već nakon četiri minute je povela golom Kingsleya Comana. U minutama koje su uslijedile Bavarci su imali još nekoliko sjajnih prilika i sve su mogli riješiti u prvom dijelu, no Kevin Trapp je branio sjajno zaustavivši udarce Roberta Lewandovskog, Thomasa Mullera i Sergea Gnabrya.

Za sve promašaje Bayern je kažnjen u 50. minuti kada je Sebastien Haller izjednačio nakon ubačaja iz kornera. No radost gostiju kratko je trajala, svega četiri minute kasnije David Alaba je vratio Bayern u prednost. Pucao je Muller, Trapp je obranio, a Alaba pospremio odbijanac.

U 58. minuti Renato Sanchez je trećim golom približio domaćine pobjedi, a sve dvojbe je razriješio Franck Ribery pogotkom u 73. minuti. Francuski majstor se tako na najljepši mogući način oprostio od Bayerna u čijem dresu je igrao posljednjih 12 sezona, te upisao 424 nastupa i postigao 124 gola. Do kraja utakmice među strijelce se upisala još jedna legenda kluba, Arjen Robben koji, poput Riberyja, napušta klub na kraju sezone. Za Nizozemca je to bio 308. nastup za Bayern i 144 pogodak. Ante Rebić je za goste igrao do 64. minute.

Borussija Dortmund je slavila sa 2-0 golovima Jadona Sancha (45) i Marca Reusa (54)  i mogla je na koncu tek čestitati Bayernu na naslovu prvaka.

Bayern je slabo ušao u sezonu i nakon 15 kola imao je čak devet bodova zaostatka za Borussijom i činilo se kako će biti nemoguća misija nadoknaditi tako veliki zaostatak. Na pola sezone Borussija je imala šest bodova višak, a nakon 20 kola velikih sedam bodova plusa. Međutim, samo četiri kola kasnije Bayern je dostigao zaostatak i obje momčadi su nakon 24. kola imale po 54 boda.

Borussija je upala u veliku krizu i od 20. do 24. kola ostvarila je samo jednu pobjedu uz dva remija i poraz, dok su Bavarci nanizali četiri pobjede. U možda i ključnoj utakmici sezone Bayern je deklasirao Borussiju sa 5-0 i načinio ključni korak na putu prema rekordnom 29. naslovu prvaka.

U borbi za Ligu prvaka Bayer Leverkusen je na gostovanju pobijedio Herhu sa 5-1 preskočivši Borussiju Moenchengladbach. Strijelci za ‘apotekare’ bili su Havertz (28), Alario (39, 73, 88) i Brandt (53), dok je pogodak za domaćine zabio Lazaro (35). Tin Jedvaj nije igrao za Bayer.

Hoffenheim je lovio pobjedu na gostovanju kod Mainza u borbi za Europu, ali je na koncu izgubio sa 2-4 premda je nakon 35 minuta vodio 2-0. Međutim, u 41. minuti je ostao s igračem manje nakon što je isključen Cristoph Baumgartner, što je domaćin iskoristio i u drugom dijelu okrenuo rezultat sa četiri gola.

Gosti su poveli u 13. minuti preko Belfodila, a u 35. minuti je svojim 17. pogotkom ove sezone Andrej Kramarić povisio na 2-0. No, uslijedio je veliki obrat, a strijelci za Mainz bili su Brosinski (66-11m), Boetius (83, 90) i Mateta (90+3).

Među strijelce se upisao i Josip Brekalo u 8-1 pobjedi Wolfsburga protiv Augsburga. Junak utakmice bio je Wout Weghorst s tri gol i jednom asistencijom.

Na koncu je Bayern osvojio prvo mjesto sa 78 bodova, Borussija Dortmund je druga sa 76 bodova, RB Leipzig na trećem mjestu ima 66 bodova, a Bayer Leverkusen je zauzeo četvrtu poziciju sa 58 bodova.

Iz lige ispadaju Hannover i Nurnberg, a Stuttgart će igrati dodatne kvalifikacije.