Portugal bolji od Srbije, remi Irske i Poljske

Nogomet 29. ožu 201522:37 > 22:54
REUTERS

Nogometna reprezentacija Portugala preuzela je vodstvo u skupini I kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016. nakon što je u Lisabonu pobijedila Srbiju 2-1.

Portugal je poveo golom Ricarda Carvalha u 10. minuti, a Srbija je u 63. minuti izjednačila sjajnim ‘škaricama’ Nemanje Matića. No, radost gostiju kratko je trajala. Domaćin je dvije minute kasnije stigao do novog vodstva. Akciju je započeo Cristiano Ronaldo koji je uposlio Joaoa Moutinha, a ovaj lijepo asistirao Fabiu Coentrau za pogodak.

U ranije odigranom susretu iz ove skupine Albanija je upisala važnu pobjedu, svladavši kod kuće Armeniju sa 2-1. Armenci su odlično krenuli i poveli u 4. minuti golom Movsisyana. Tek u posljednjih 20 minuta Albanija je uspjela doći do preokreta i to nakon što je Armenija ostala sa igračem manje, jer je u 70. minuti Hambardzumyan dobio crveni karton. Strijelci za Albaniju bili su Mergim Mavraj (77) i Shkelzen Gashi (82).

Portugal je preuzeo vodstvo na ljestvici s devet bodova, dok Danska i Albanija imaju po sedam bodova. Srbija je ostala s jednim bodom i sve je dalje od EP-a. Jedan bod ima i Armenija.

U derbiju D skupine Irska i Poljska su u Dublinu odigrale 1-1. Poljska je povela u 26. minuti golom Slawomira Peszka, a domaćin je do boda stigao golom Shanea Longa u sudačkoj nadoknadi.

Nakon neuvjerljivog starta u kvalifikacijama reprezentacija Njemačke je u gostima svladala Gruziju sa 2-0, a rezultat je mogao biti i uvjerljiviji da svjetski prvaci nisu promašili brojne šanse. Pogotke za Njemačku zabili su Marco Reus (39) i Thomas Mueller (44).

Škotska je očekivano svladala amatere sa Gibraltara sa 6-1. No, za Gibraltar, koji je tek 2013. godine primljen u punopravno članstvo Uefe, unatoč porazu utakmica protiv Škota ostat će im u sjećanju, jer su postigli prvi gol u kvalifikacijama, odnosno u jednoj natjecateljskoj utakmici. Novi heroj Gibraltara je policajac Lee Casciaro, koji je postigao taj povijesni pogodak. Asistirao mu je odvjetnik Aaron Payas.

Na prvom mjestu skupine nalazi se Poljska sa 11 bodova, Njemačka i Škotska imaju po 10 bodova, a Irska je četvrta s osam bodova. Zadnje dvije pozicije drže Gruzija (3) i Gibraltar (0).

U posljednjem susretu F skupine Mađarska i Grčka su odigrale bez pogodaka. U ranije odigranom susretu Sjeverna Irska je pobijedila Finsku 2-1, a Rumunjska je slavila protiv Farskih Otoka 1-0.

Na vrhu ljestvice je Rumunjska (13) ispred Sjeverne Irske (12) i Mađarske (8). Finska je četvrta (4), Farski Otoci su na petoj poziciji (3), a Grčka je posljednja (2).

Rezultati susreta kvalifikacija za Europsko nogometno prvenstvo 2016:

SKUPINA D

Irska – Poljska 1-1 (Long 90+1 / Peszko 26)

Gruzija – Njemačka 0-2 (Marco Reus 39, Thomas Mueller 44)

Škotska – Gibraltar 6-1 (Shaun Maloney 18-pen, 34-pen, Steven Fletcher 29, 77, 90, Steven Naismith 39/ Lee Casciaro 20)