EURO 2016: Poljaci startali pobjedom

Nogomet 12. lip 201619:56 > 19:57
Getty Images

U susretu 1. kola C skupine EURA u Nici su nogometaši Poljske svladali Sjevernu Irsku s 1-0 (0-0).

Jedini pogodak na utakmici postigao je Arkadiusz Milik u 51. minuti.

Poljaci su u Nici s minimalnih 1-0 pobijedili Sjevernu Irsku u najslabijoj utakmici dosadašnjeg dijela prvenstva. Sjeverni Irci su se po prvi puta plasirali na EURO, a u Nicu su došli s čak 12 utakmica u nizu bez poraza, no u svom debiju nisu pokazali baš ništa osim borbenosti. Sjeverni Irci nisu u 90 minuta uputili šut u okvir vrata, a imali su tek jedan slabašni pokušaj koji je završio pokraj vrata. Poljaci na čelu sa svojom najvećom zvijezdom Lewandowskim također nisu briljirali, imali su velikih problema s “bunkerom” protivnika, ali su nakraju spretnim pogotkom napadača Ajaxa Milika stigli do pobjede i nadomak plasmana u osminu finala.

Prvi dio utakmice protekao je u velikoj dominaciji Poljaka, koji nisu iskoristili dvije velike prilike. Prvo je u 28. minuti Milik prošao dvojicu braniča, ali je njegov udarac otišao daleko iznad vrata, da bi u 39. minuti Kapustka opalio s 16 metara, a vratar Iraca McGovern lijepom paradom zaradio ovacije zeleno-bijelog dijela stadiona.

“Sjevernoirski bunker” pao je u 51. minuti kada je poljski napadač Milik s 15 metara uputio udarac koji je prošao kroz dva irska braniča i ispod vratarevih ruku završio u mreži. Nakon pogotka Sjeverni Irci su i dalje bili bezopasni, dok Poljaci nisu stvorili izrazitu priliku sve do 86. minuti kada je strahoviti udarac Krychowiaka prošao pokraj vrata.

Večeras u ovoj skupini igraju Njemačka i Ukrajina.

POLJSKA – SJEVERNA IRSKA 1-0

Strijelci: 1-0 Milik (51)

Pred 35.000 gledatelja na stadionu Allianz Riviera sudio je Ovidiu Hategan iz Rumunjske.

POLJSKA: Szczesny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski (Grosicki, 80), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 71), Kapustka (Pesztko, 89) – Milik, Lewandowski

SJEVERNA IRSKA: McGovern – McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley – McNair (Dallas, 46), Norwood, Davis), Baird (Ward, 71), Ferguson (Washington, 66) – Lafferty