Hrvatska i u sedmom susretu bez poraza protiv Italije

Nogomet 16. stu 201423:31 > 23:42
Damir Krajac / CROPIX

"Prokletstvo" Italije nastavlja se i nakon sedmog susreta protiv "Vatrenih" s obzirom da "Azzuri" i dalje traže svoju prvu pobjedu protiv Hrvatske reprezentacije.

Hrvatska nogometna reprezentacija niti u sedmom međusobnom susretu nije izgubila od četverostrukih svjetskih prvaka Talijana.

Večerašnji remi na San Siru bio je četvrti neodlučeni dvoboj, a pobijedili smo Talijane triput.

Prvi put ‘Azzurri’ i ‘Vatreni’ su igrali u studenom 1994. godine u Palermu, a hrvatska vrsta je slavila 2-1 uz dva gola Davora Šukera. Italija je nekoliko mjeseci ranije osvojila drugo mjesto na svjetskom prvenstvu u SAD i hrvatska pobjeda u Palermu je odjeknula svijetom. Utakmica u Palermu je ostala zapamćena i po tome što reprezentaciju nije mogao voditi Miroslav Blažević, koji je bio suspendiran zbog incidenta u Auxerru gdje je vodio Dinamo, pa je reprezentaciju preuzeo Tomislav Ivić. U uzvratnom susretu u Splitu završilo je 1-1. Poveli su gosti, a izjednačio je Šuker golom iz jedanaesterca. Hrvatska je kvalifikacije za EP završila na prvom mjestu, a potom u Engleskoj stigla do četvrtfinala.

Treći susret i jedini na kojem nije bilo golova, Hrvatska i Italija su odigrale u travnju 1999. u Zagrebu. Bio je to prijateljski ogled bez previše prilika i zanimljivosti.

Tri godine kasnije Hrvatska i Italija su odmjerile snage na svjetskom prvenstvu u Japanu i Južnoj Koreji. “Vatreni” su u Ibarakiju pobijedili 2-1, no ipak nisu prošli dalje. Italija je povela golom Vieria u 55. minuti, no Hrvatska je okrenula rezultat u razmaku od tri minute. Prvo je Olić izjednačio u 73. minuti, a u 76. je Rapaić donio pobjedu.

Uslijedila je još jedna prijateljska utakmica i to u kolovozu 2006. u Livornu. Bila je to prva utakmica Slavena Bilića na hrvastkoj klupi. Italija je nešto više od mjesec dana ranije osvojila svjetsku krunu, no hrvatska reprezentacije je pobijedila 2-0, a strijelci su bili li Eduardo i Modrić.

Hrvatska i Italija su međusobno igrale i na posljednjem europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini 2012. Ogled u Poznanju završio je 1-1. Italija je povela golom Pirla, a izjednačio je Mandžukić.