Graham sa 19 metara pogodio za pobjedu Pelicansa

Košarka 16. pro 202110:43 0 komentara
košarka, košarkaška lopta,
Photo by Gene Gallin on Unsplash, Ilustracija

Oklahoma City bio je poprište dvoboja dvije momčadi s najlošijim učinkom u Zapadnoj konferenciji NBA lige, a zahvaljujući ludom raspletu na kraju utakmice ostat će upamćena. Radost pobjede osjetili su New Orleans Pelicansi zahvaljujući Devonte' Grahamu, koji je pobjednički koš postigao s 19 metara.

Domaći navijači su kroz cijelu utakmicu provedeni toboganom emocija, jer su njihovi miljenici krajem prvog poluvremena imali 12 koševa prednosti, da bi u završnici bili suočeni s porazom, prije nego što će ih Shai Gilgeous-Alexander razveseliti tricom sa devet metara za 110-110.

I dok je većina ljudi u Paycom Centeru još bila u deliriju i spremna za dodatnih pet minuta uzbuđenja, uslijedio je hladan tuš. Do isteka osnovnog dijela utakmice ostala je jedna sekunda i četiri desetinke, dovoljno vremena da Devonte’ Graham primi loptu duboko u svojoj polovici i s razine trice izbaci loptu u visokoj paraboli. Sa zvukom sirene lopta je pogodila ploču i prošla kroz obruč.

“Samo sam želio uputiti još jedan šut. Nisam želio izvesti loptu. Čekao sam. Tad mi je Hart bacio loptu, a ja sam je lansirao”, prepričao je slijed događaja Graham koji je svojom petom tricom na utakmici, u kojoj je postigao 15 poena i imao osam asistencija, postao čovjekom odluke.

Najbolji strijelac pobjedničke momčadi bio je Brandon Ingram s 34 koša, dok je Jonas Valančiunas spojio 19 poena i 16 skokova. Shai Gilgeous-Alexander je s 33 koša predvodio Thunder u 19. porazu u ovoj sezoni.

Sličnom, dramatičnom raspletu utakmice svjedočili su i posjetitelji American Airlines Centera u Dallasu, gdje su Los Angeles Lakersi došli do pobjede 107-104 u produžetku. Dallas je imao pobjedu u rukama kad je LeBron James devet sekundi prije isteka osnovnog dijela utakmice promašio tricu za izjednačenje.

U skoku su se našla dvojica domaćih igrača, Kristaps Porzingis i Maxi Kleber, a dok su se otimali za loptu umiješao se i centar Lakersa Anthony Davis. Sretno je izbio loptu koja se odbila do Waynea Ellingtona. Ovaj se jedva zadržao u kutu igrališta, fintom šuta se riješio svog čuvara i potom ubacio tricu za produžetak.

Nakon četiri minute i 45 sekundi igre u dodatnom vremenu, kad je Kleber od ploče pogodio tricu, na semaforu je stajalo 104-104. Ostala je još jedna akcija Lakersima. James je udvojen, dao loptu Ellingtonu koji nije pucao već je proslijedio Westbrooku u kutu igrališta. Ni on se nije odlučio pucati nego je ušao u reket, ali je naišao na zatvoren prilaz košu i izbacio loptu na vanjsku poziciju. Tamo je čekao novak Lakersa Austin Reaves, digao se na šut i pogodio svoju petu tricu na utakmici iz šest pokušaja .

“Ostala je samo sekunda, nisam mogao ništa drugo nego šutirati. Dodavanje je bilo odlično i pogodio sam”, rekao je 23-godišnjak koji je u ljeto potpisao dvosmjerni ugovor s Lakersima, ali je u rujnu dobio stalni angažman u NBA ligi.

U pobjedničkoj akciji je Russell Westbrook ostvario svoju devetu asistenciju, ali mu je još jedna nedostajala za novi “triple-double” (23 koša, 10 skokova). Najbolji strijelac Lakersa bio je LeBron James s 24 poena, a Anthony Davis je spojio 20 koševa i 12 skokova.

Dallas je bio bez ozlijeđenog Luke Dončića pa su najveći teret ponijeli Jalen Brunson (25 koševa, 9 asistencija), Kristaps Porzingis (20 poena, 12 skokova) i Tim Hardaway Jr. (20 koševa, 9 skokova).

Iako su bili bez svog vođe Giannisa Antetokounmpa i Khrisa Middletona, aktualni NBA prvaci Milwaukee Bucksi uspjeli su pred svojim navijačima pobijediti Indiana Pacerse sa 114-99, zahvaljujući seriji 21-0 u posljednjoj četvrtini. Gosti su 9:41 minuta prije kraja poveli s 92-91 tricom Justina Holidaya, da bi potom ostali bez koša gotovo osam minuta.

Justinov brat Jrue Holiday je s 26 koševa i 14 skokova bio najbolji igrač Bucksa za koje su po 20 poena ubacili Bobby Portis i Pat Connaughton. Najbolji kod Indiane bili su s po 16 koševa Caris LaVert i Domantas Sabonis koji je uz to imao i 14 skokova te pet asistencija.

Košarkaši Utah Jazza su u Salt Lake Cityju svladali Los Angeles Clipperse sa 124-103 i tako ostvarili osmu uzastopnu pobjedu u koju je Bojan Bogdanović ugradio 20 koševa uz šest pogođenih trica iz sedam pokušaja. Ivica Zubac je za oslabljene Clipperse, bez Paula Georgea, postigao četiri koša uz šest skokova.

Donovan Mitchell je predvodio pobjednike s 27 koševa, a Rudy Gobert je uz 20 poena imao i 17 skokova. Jordan Clarkson je ubacio 21 koš. Clipperse su predvodili Marcus Morris s 24 i Eric Bledsoe s 21 poenom.

Iznenađujući pobjedu 101-96 ostvario je Miami na gostovanju u Philadelphiji, a junak je bio Gabe Vincent koji je postigao osobne rekorde s 26 koševa i sedam pogođenih trica. Heat je u ovoj utakmici bio bez Jimmyja Butlera Bama Adebaya, Tylera Herroa, Markieffa Morrisa i Victora Oladipa, ali su gosti uspjeli stvoriti prednost od čak 23 koša sredinom treće četvrtine.

Philadelphia se vratila, u završnici izjednačila na 96-96, prije nego što je Vincent svojom sedmom tricom odveo Miami do pobjede u koju je Duncan Robinson ugradio 21 koš i osam skokova.

Kod 76ersa najbolji su bili Tyrese Maxey s 27 koševa i Tobias Harris s 24, dok je Joel Embiid imao 17 poena i 14 skokova, ali je promašio tricu za izjednačenje dvije sekunde prije kraja.

Najuvjerljiviju pobjedu večeri ostvario je Cleveland koji je na svom parketu svladao oslabljeni Houston sa 124-89, a u jednom trenutku imao i 45 koševa više od gostiju. Darius Garland je s 21 košem bio najbolji strijelac Cavsa, za koje je Isaac Okoro ubacio 20 poena, a Dean Wade spojio 16 koševa i 10 skokova.

Hooston je bio bez ozlijeđenih Christiana Wooda, Erica Gordona, Jalena Greena i Kevina Portera Jr., a Rocketse je u porazu predvodio Alperen Sengun s 19 koševa i 11 skokova.

Portland Trail Blazersi su doživjeli sedmi uzastopni poraz, a u njihovom Moda Centeru pobijedio ih je Memphis sa 113-103. Desmond Bane (23 koša) i Dillon Brooks (22 poena) bili su najzaslužniji za pobjedu Grizzliesa koji su došli do devete pobjede u deset utakmica koje su odigrali bez svoje najveće zvijezde Ja Moranta, koji je ozlijedio koljeno.

Norman Powell (25 koševa) i Anfernee Simons (22 poena) bili su najbolji strijelci Portlanda. Damian Lillard je za 21 koš potrošio 21 šut, a Jusuf Nurkić je spojio 16 poena i 12 skokova.

Trae Young je ubacio 28 koševa, a John Collins imao 21 poen i 10 skokova u gostujućoj pobjedi Atlante (111-99) u Orlandu. Magic je izgubio šestu utakmicu zaredom. Terrence Ross je imao 18 koševa i osam asistencija, a Moritz Wagner je za 18 minuta postigao 19 poena.

Nikola Jokić je ostvario još jedan, šesti “triple-double” (27 koševa, 11 asistencija, 10 skokova) u sezoni, ali nije mogao spriječiti domaći poraz Denver Nuggetsa (107-124) od raspoloženih Minnesota Timberwolvesa. Anthony Edwards je za goste pogodio 10 trica iz 14 pokušaja i završio dvoboj sa 38 koševa. Karl-Anthony Towns je ubacio 32 koša.

U Sacramentu su domaći Kingsi svladali Washington Wizardse sa 119-105. De’Aaron Fox je s 28 koševa bio najbolji strijelac Kingsa, dok je Harrison Barnes 15 od svojih 19 poena ubacio u četvrtoj četvrtini, u kojoj je Sacramento preokrenuo zaostatak od devet koševa s kraja trećeg perioda utakmice.

Wizardse je s 30 koševa predvodio Bradley Beal, a 15 je ubacio Deni Avdija.

Učinak večeri imao je Gordon Hayward koji je u gostujuću pobjedu Charlottea u San Antoniju (131-115) ugradio 41 koš, što je samo tri manje od njegovog osobnog rekorda u NBA ligi. Cody Martin je za pobjednike ubacio 21 poen, a Miles Bridges je dodao 19. Bryn Forbes je s 25 koševa bio najbolji strijelac Spursa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.