Euroliga: Cedevita slavila u Istanbulu

Košarka 07. sij 201621:53 > 21:55
ABA/KK Budućnost Voli

U susretu 2. kola E skupine TOP 16 Eurolige košarkaši Cedevite su u Istanbulu pobijedili Darušafaku 79-72 ostvarivši prvu pobjedu u drugom krugu natjecanja.

Premda je nastupila bez viroznih Nemanje Gordića i Karla Žganeca, Cedevita je odigrala sjajnu utakmicu,posebno samu završnicu utakmice ostvarivši veliku pobjedu. Bila je to četvrta gostujuća pobjeda od pet pobjeda ove sezone u Euroligi, pri čemu druga u Istanbulu nakon slavlja protiv Efesa u prvom krugu natjecanja. Cedevita je na putu do pobjede pogodila 12 trica, te imala šut 13/15 s linije slobodnih bacanja, što je anuliralo čak 13 izgubljenih lopti.
Osim što je ostvarila premijernu pobjedu u TOP 16, Cedevita je nastavila pobjednički niz u ‘paklenom tjednu’. Krenulo je pobjedom u Beogradu protiv Crvene zvezde u derbiju ABA lige, nastavilo se slavljem u Istanbulu, a sada slijedi zagrebački sudar protiv lidera ABA lige Budućnosti u borbi za ‘jedinicu’ na kraju regularnog dijela regionalne lige.

Cedevita je dobro ušla u susret

Nakon vodstva 9-6 igrači hrvatskog prvaka su načinili nekoliko vezanih pogrešaka što je turski sastav iskoristio i serijom 10-0 stigao do vodstva 16-9. Sedam razlike bilo je i na koncu prve četvrtine (26-19). U drugoj dionici odabranici Veljka Mršića su zaigrali daleko bolje. Prvih pet minuta dobili su 14-5 za vodstvo 33-31, a prednost sačuvali do odmora na koji se otišlo rezultatom 40-39. Otvaranje treće dionice donijelo je probleme za Mršićevu momčad. Darušafaka je serijom 11-3 ponovo došla do sedam koševa prednosti (50-43). Cedevita je na krilima sjajnog Jacoba Pullena uzvratila serijom 10-2 za novu prednost (53-52), a na kraju trećine bilo je 58-58.

U trećoj dionici Pullen je zabio 12 od 18 koševa hrvatskog prvaka.

U posljednjoj četvrtini domaćin je bio u stalnoj prednosti od koša ili dva, sve do 1:27 minute prije kraja kada je Pullen sjajnim prodorom doveo Cedevitu do vodstva 72-70. Izjednačio je Jamon Gordon, a potom je Henry Walker zabio tricu za 75-72 28 sekundi prije kraja susreta. U posljednjim sekundama Pullen i White su realizirali slobodna bacanja za pobjedu protiv turskog sastava.
Cedevitu su do trijumfa predvodili Pullen sa 25 koševa i pet asistencija, Walker sa 13 koševa, Miro Bilan sa 11 koševa i 9 skokova, te Luka Babić s osam koševa i sedam skokova. Kod domaćina najefikasniji su bili Semih Erden sa 13 koševa i šest skokova, Scottie Wilbekin sa 12 koševa, te Manuchar Markoišvili sa 11 koševa.
Cedeviti je ovo prva pobjeda u skupini E nakon zagrebačkog poraza od Lokomotiva iz Kubana, dok je Darušafaka ubilježila drugi poraz nakon što je izgubila i na gostovanju kod Unicaje.
U preostalim susretima iz ove skupine u petak se sastaju Lokomotiv Kuban – Efes, Crvena zvezda – Fenerbahče i Panathinaikos – Unicaja.