Hezonja: Ne razmišljam o NBA, želim naslov s Barcom

Košarka 20. lip 201510:57 > 11:01
EPA/ANDREU DALMAU

Košarkaši Reala su pred svojim navijačima u petak navečer pobijedili Barcelonu sa 78-72 u prvoj utakmici finala doigravanja španjlskog prvenstva, a 20-godišnji hrvatski reprezentativac Mario Hezonja preuzeo je odgovornost za poraz, iako je bio najbolji igrač Katalonaca.

Hezonja je za 25 minuta postigao 18 koševa uz šut 6-10 te pet skokova i jednu asistenciju, bio je jedini igrač Barcelone s dvoznamenkastim brojem poena, a s 23 valorizacijska boda bio je daleko najbolji u svojoj momčadi. Njegov sugrađanin i suigrač iz reprezentacije Ante Tomić je za nešto manje od 18 minuta u igri ostao na samo dva poena uz četiri skoka. Unatoč svojoj sjajnoj statistici, Hezonja nije bio zadovoljan.

“Posljednja tri-četiri napada odlučila su utakmicu, a ja sam donio loše odluke”, rekao je Hini nakon utakmice u madridskom Domu sportova.
Real Madrid je vodio čitav susret, držao solidnu prednost, no dvije i pol minute prije kraja Barcelona se približila na 70-68 zahvaljujući trima tricama Hezonje. Od ukupno šest pokušaja za tricu Dubrovčanin je pogodio njih pet ostavivši bez daha 11.625 gledatelja koji su bili uvjereni da je utakmica odlučena.

No, posljednji šut za tricu, 24 sekunde prije kraja pri Realovih četiri poena prednosti, Hezonja nije pogodio. Dvoranu je napustio razočaran.
“Nisam zadovoljan. Bitna je ekipa. Ja sam ovdje da pomognem momčadi, ovdje ne odlučuje jedan čovjek nego svi moramo napraviti iskorak kako bi osvojili titulu”, rekao je nakon što je na terenu proveo 25 minuta, najviše u redovima Barcelone.
Ove sezone često nije dobivao veliku minutažu, iako je znao bljesnuti na terenu.
“Zadovoljan sam statusom i vremenom provedenim na parketu. Najbitnije mi je da dam sve od sebe kada sam u igri pa makar to bilo i pet sekundi”, istaknuo je.

Iako ga mnogi komentatori već sele u NBA ligu i vide vrlo visoko, među prvom desetoricom na skorašnjem draftu, on o tome zasada ne želi ni čuti.
“Ne razmišljam o NBA ligi, ne razmišljam gdje ću igrati iduće sezone. Sada mi je u glavi samo iduća utakmica s Barcelonom”, napomenuo je.
Real je domaćin i u drugoj utakmici finalne serije, u kojoj će prvakom postati momčad koja prva dođe do tri pobjede, a dvoboj je na rasporedu u nedjelju. Hezonja je uvjeren da on i suigrači mogu pokazati puno bolju igru.
“Nismo prikazali svoje najbolje izdanje. Pogledat ćemo pogreške te se dobro pripremiti za nedjelju. Uvjeren sam da možemo pobijediti, no moramo biti puno bolji.”

U regularnom dijelu sezone obje su momčadi ostvarile po jednu pobjedu. No, Real Madrid je ove godine pokupio sve trofeje i u lovu je na trostruku krunu. Madriđani su pobijedili Barcelonu u finalu španjolskog kupa, a prošlog su mjeseca osvojili i naslov pobjednika Eurolige.

“Real Madrid je ove sezone fenomenalan, treba im čestitati na uspjehu. No, meni je svejedno kakav je protivnik, uvijek ga treba pobijediti. Sami smo krivi što su ove sezone uspješniji od nas”, tvrdi Hezonja.
Osim aktualne borbe za naslov pravaka Španjolske i NBA drafta, pred Hezonjom je ove godine još jedan veliki izazov – rujanski nastup u dresu hrvatske reprezentacije na Europskom prvenstvu kojem je i Hrvatska jedan od suorganizatora. Hezonja je jedan od igrača od kojeg izbornik Velimir Perasović ima velika očekivanja. No, Hezonja je u petak odbio razgovor i na tu temu.
“Rekao sam izborniku da ćemo razgovarati kad dođem u Zagreb. Sada sam usredotočen samo na utakmice s Barcelonom.”