James: Bili smo grozni u napadu

Košarka 12. lip 201510:57 > 11:00
Tanjug/AP Photo/Frank Franklin II

Četvrta utakmica NBA finala, u kojoj je Golden State nadigrao Cleveland sa 103-82, pokazala je koliko su opravdana bila pitanja o zamoru materijala kod Cavaliersa, jer domaća momčad nije mogla pratiti tempo kojim su ih Warriorsi slomili i izjednačili rezultat u seriji na 2-2.

Nakon poraza u trećoj utakmici Steve Kerr je govorio da njegova momčad mora podići razinu agresivnosti i unijeti više energije od prve minute dvoboja. Kako bi potaknuo taj efekt, posegnuo je za rješenjem koje nije koristio nijednom ove sezone: vratio je veterana Andrea Iguodalu u početnu postavu, a za startnog centra odredio Draymonda Greena. Iako su Cavaliersi utakmicu otvorili vodstvom 7-0, ubrzo se Kerrov potez pokazao opravdanim.

Cleveland je posljednje vodstvo na utakmici imao u 8. minuti (20-19), a kad su ih jednom prestigli, ‘ratnici’ iz Oaklanda više im nisu dali da se vrate u utakmicu. Nije da Cavaliersi nisu pokušali. Zaostatak od 12 poena na poluvremenu (42-54) uspjeli su u trećoj četvrtini svesti na -3 (73-70), prije nego što će Stephen Curry tricom pokrenuti seriju gostiju 9-0 kojom su se u dvije i pol minute opet vratili na +12 (82-70). Za novi preokret nije bilo snage u nogama domaćih košarkaša, čiji su navijači već na pet minuta prije kraja utakmice počeli odlaziti iz dvorane.
“Nema se tu što komentirati. I ja sam otišao iz igre ranije nego inače”, rekao je LeBron James kojeg su Andre Iguodala i suigrači limitirali na 20 koševa (šut 7-22), 12 skokova i osam asistencija.
Osim promjene startne perorke i činjenice da se i Steve Kerr odlučio za skraćenu rotaciju sa sedmoricom igrača, Warriorsi su malo modificirali i način kako se obraniti od “Kralja Jamesa”, mnogo češće ga udvajajući nego što su to činili u prve tri utakmice.
“Ne bih rekao smo mijenjali način obrane. Bili smo samo malo aktivniji u onome što smo radili i prije”, mišljenje je Stevea Kerra.
Štogod bilo, upalilo je, iako je tim potezom ostalo više prostora za Timofeja Mozgova, što je odlični ruski centar iskoristio za učinak karijere (28 poena, 10 skokova). Tristan Thompson je uobičajenom skakačkom doprinosu dodao (13 skokova) i poene (12). Ono što je ‘ubilo’ Cavalierse u četvrtoj utakmici bila je neifikasnost vanjske linije. Matthew Dellavedova, J. R. Smith i Iman Shumpert zajedno su ubacili 19 poena kombinirano šutirajući 7-35, za tricu 3-22.

“Nismo odigrali lošu obranu, ali napadački smo bili grozni”, sažeo je utakmicu James upućujući na statistiku šuta za tricu, gdje su Cavaliersi potpuno podbacili (4-27), u odnosu na Golden State (12-30) čiji su igrači odigrali koncentrirano i staloženo, unatoč velikom ulogu.
Naime, nijedna se momčad u povijesti NBA finala nije vratila nakon što bi zaostala 1-3. Warriorsi su imali to na umu.
“Izašli smo na teren sa stavom da moramo pobijediti”, rekao je Stephen Curry čijih je 22 poena uz šest asistencija bilo dovoljno za uvjerljivu pobjedu, jer nije bio sam.
Svi koje je Kerr poslao po pobjedu dali su svoj doprinos. Najveći je svakako bio onaj Iguodalin, jer je ukočio Jamesa i ubacio 22 poena, dva više od svog izravnog suparnika, što se LeBronu ne događa.
“Recept je otežati mu svaki posjed, svaki šut, pokušati ga izbaciti iz zone u kojoj se dobro osjeća. Zvuči lakše nego što stvarno jest, ali svi smo dosta talentirani i želimo ostaviti trag kad smo u igri”, rekao je 31-godišnji Iguodala, čovjek koji je u svakoj momčadi u kojoj je igrao uvijek bio zadužen za čuvanje najboljih suparničkih igrača.
Warriorsima nije bilo potrebno ni više od devet poena Klaya Thompsona, jer su dobili Harrisona Barnesa (14 koševa) koji je u trećoj utakmici ostao na nuli, a u sjajnom je izdanju bio Draymond Green (17 poena, 7 skokova, 6 asistencija).

“Klay je svoje napravio time što je otvorio prostor nama drugima. Kad sam rekao da sam kriv za poraze u drugoj i trećoj utakmici, mislio sam na sitnice u kojima smo izgubili te dvoboje. U skoku, u ničijim loptama koje su sve završile u njihovim rukama. U tome sam najbolji u našoj momčadi, a u tome smo gubili. Zato sam ja bio kriv”, priznao je Green koji se u četvrtoj utakmici iskupio i usporedio finale s uličnom borbom.

“Ne, nema prljavštine, ali oni se bore, mi se borimo i zato je ova serija tako uzbudljiva”. istaknuo je Green.
Da je finale doista nalik ‘uličnoj tučnjavi’ posvjedočit će i šavovi na glavi LeBrona Jamesa koje je zaradio nakon što je u padu, poslije čvrstog Bogutovog faula, udario u kameru pod košem. Težih posljedica nije bilo, jer se James odmah vratio izvesti slobodna bacanja.
Šahovska partija dvojice trenerskih debitanata nastavlja se u Oaklandu u noći s nedjelje na ponedjeljak (2 sata iza ponoći). U četvrtoj je Kerr nadmudrio Blatta, služeći se i lažima, rekavši izvjestiteljima prije utakmice da neće ništa mijenjati u svojoj početnoj postavi.
“Jesam, lagao sam. Ne vjerujem da dijele trofej na bazi moralnosti. Daju ti ga ako pobijediš. Ispričavam se zbog toga.”
Laž je to koju mu nitko neće uzeti za zlo. Uostalom, i David Blatt bi vjerojatno učinio isto. Na njemu je sljedeći potez, iako su njegov prostor za taktičke manevre bitno sužen s obzirom na širinu igračkog kadra. No, Blatt je posljednji koji će kukati.
“Sad smo u seriji na dvije pobjede. Da mi je to netko ponudio prije šest mjeseci, prihvatio bih. Vrijeme je da opet prionemo poslu, odigramo najbolje što možemo i pokušamo osvojiti naslov”, zaključio je trener koji ima priliku postati prvi u povijesti koji će u dvije sezone zaredom osvojiti pobjedničke trofeje u Euroligi i NBA ligi.