Cibona i Cedevita u finalu Kupa

Košarka 14. velj 201922:19 > 22:21
(ilustracija)

U finalu ovogodišnjeg izdanja završnog turnira Kupa "Krešimir Ćosić" u Splitu igrat će košarkaši Cibone i Cedevite, nakon što je Cibona u prvom polufinalu u neizvjesnoj završnici svladala Zadar sa 83-81 (17-14, 31-20, 20-26, 15-21), branitelj naslova Cedevita je lakoćom nadigrala Goricu sa 93-63 (25-11, 26-20, 23-14, 19-18).

Cibona je protiv Zadra odlično odigrala prve dvije i pol četvrtine, povela sa 61-41, a potom prerano stala. Zadar je serijom trica Marija Littlea već do kraja treće četvrtine smanjio na 68-60. Manje od tri minute prije Cibona je i dalje imala osam poena prednosti (79-71), no Zadar je uspio 1:06 minuta prije kraja smanjiti na 79-78, a nakon promašaja Markote imati i napad za vodstvo no Bašić je izgubio loptu. U sljedećem napadu za Cibonu je poentirao Rozić, anakon što su Little i Novačić pogađali slobodna bacanja, sedam sekundi prije kraja bilo je 83-80 za Cibonu uz napad Zadra. Rogić je dvije sekunde prije isteka vremena prekršajem zaustavio Littlea koji je pogodio prvo slobodno bacanje, ali je prerano izveo drugo koje je namjeravao namjerno promašiti i tako je propala posljednja prilika Zadra za veliki preokret.

Josip Bilinovac sa 22 i Marko Ljubičić sa 15 koševa predvodili su Cibonu, dok su Mario Little sa 29 i Luka Božić sa 19 ubačaja predvodili Zadar.

Cedevita je do svog osmog uzastopnog finala Kupa stigla sigurnom predstavom protiv Gorice kojoj je plasman u polufinale najveći uspjeh u klupskoj povijesti. Cedevita je nakon samo sedam minuta vodila sa 18-2 i dvoboj je praktički bio riješen. Prednost Cedevite je rasla do najvećih 36 razlike (86-50) šest minuta prije kraja, da bi do kraja Gorica malo ublažila poraz.

Elgin Cook je sa 20 poena bio najbolji strijelac Cedevite, dok su Marko Petrović i Marko Baković ubacili po 11 za Goricu.

Cibona je dosada sedam outa osvajala Kup, ali posljednji put još prije šest godina kada je u finalu svladala upravo Cedevitu. Cedevita je osvojila šest naslova, prvoga 2012. godine, a nakon poraza od Cibone 2013. uslijedilo je pet njezinih uzastopnih trofeja u ovom natjecanju.

Finale je na programu u subotu od 19 sati.