NBA – Lakersi srušili prvaka

Košarka 26. pro 201809:48 > 09:49
Ilustracija

U najzanimljivijoj utakmici božićnog programa NBA lige Los Angeles Lakersi su na gostovanju pobijedili Golden State Warriorse 127-101, a jedan od najboljih igrača utakmice bio je hrvatski košarkaš Ivica Zubac.

Mladi hrvatski centar je za 31 minutu zabio 18 koševa za Lakerse uz samo jedan promašaj (9-10), te dodao 11 skokova, po dvije asistencije i blokade i jednu izgubljenu loptu.

Bila je to već treća utakmica u nizu u kojoj 21-godišnji Mostarac briljira. Zubac je počeo dobivati sve više prilika nakon što su prva dva centra, JaVale McGee i Tyson Chandler ispali iz sastava zbog bolesti i ozljeda. U petak je prvi put ove sezone dobio priliku zaigrati u početnoj petorci Los Angelesa, a pruženu je šansu iskoristio postigavši 16 koševa uz 11 skokova u pobjedi protiv New Orleans Pelicansa. Dva dana kasnije je protiv Grizzliesa je bio još efikasniji. U porazu 99-107 zabio je 19 koševa uz četiri skoka, četiri blokade i tri asistencije.

S nestrpljenjem se čekao njegov nastup protiv NBA prvaka i Zubac je još jednom iskoristio priliku. Više koševa od njega zabio je tek Kyle Kuzma koji je ubacio 19 koševa. Zanimljivo, Lakersi su Warriorse dobili usprkos ozljedi LeBrona Jamesa koji je zbog problema s preponom izašao iz igre u trećoj četvrtini. James je okončao utakmicu sa 17 koševa i 13 skokova.

“Dobro je što mišić nije taknut. Nisam previše zabrinut zbog ozljede,” dodao je James kojem je ovo bio već 13. nastup na Božić.

“Radije bi bio s obitelji, ali ako negdje drugdje moram biti na Božić onda je to jedino košarkaški teren,” dodao je ponajbolji košarkaš svijeta koji je još jednom pohvalio igru mladog hrvatskog košarkaša.

“Zubac je još jednom bio od velike važnosti za nas, u obrani i napadu”, rekao je James. Kod domaćin najefikasniji su bili Andre Iguodala sa 23 koša i Kevin Durant sa 21 košem, dok je Stephen Curry zabio 15 koševa.

U prvoj od pet utakmica božićnog programa u NBA ligi Milwaukee je slavio s uvjerljivih 109-95 na gostovanju kod New Yorka u Madison Square Gardenu, a hrvatski košarkaš Mario Hezonja nije nastupio za Knickse.

Na poluvremenu je prednost Bucksa bila minimalna (48-46), a gosti su utakmicu prelomili u trećoj četvrtini koja je završila 36-22 u njihovu korist te u nekoliko navrata došli do najvećih +19 tijekom posljednjih 12 minuta dvoboja.

Milwaukee je do pobjede u prvom klupskom nastupu na Božić još od 1977. godine predvodio Grk Giannis Antetokounmpo sa 20 koševa, 14 skokova te po četiri asistencije i osvojene lopte. Centar Bucksa Brook Lopez ubacio je 20 poena, a Malcom Brogdon je uz 17 koševa imao šest skokova i četiri asistencije. Kevin Knox je sa 21 košem i šest skokova bio najbolji igrač Knicksa. Noah Vonleh je ubacio 14 poena uz 15 skokova i dvije blokade, a 14 koševa i 10 skokova spojio je Tim Hardaway Jr.

U najneizvjesnijem susretu večeri Boston je nakon produžetka pobijedio Philadelphiju 121-114. Junak utakmice bio je Kyrie Irving koji je zabio 40 koševa uz 10 skokova i tri asistencije.

“Prije utakmice rekao sam dečkima da je u dvorani cijela moja obitelj i još najmanje 20 prijatelja. Nisam ih smio iznevjeriti,” kazao je ‘Uncle Drew’.

Irving je 20 sekundi prije kraj utakmice zabio za izjednačenje 108-109, a potom je u produžetku s dvije trice prelomio utakmicu. Odličnu predstavu pružili su i Jayson Tatum i Marcus Morris koji su ubacili po 23 koša. Kod Sixersa najefikasniji su bili Joel Embiid sa 34 koša i 16 skokova, te Jimmy Butler sa 24 koša.

“Irving nas je uništio, nikako ga nismo uspjeli zaustaviti,” kazao je trener Sixersa Brett Brown.

Utah je pobijedio Portland 117-96, a čak sedmorica igrača u pobjedničkim redovima upisali su dvoznamenkasti broj koševa. Najefikasniji su bili Donovan Mitchell sa 19 i Rudy Gobert sa 18 koševa. Kod Portlanda najefikasniji je bio  Damian Lillard sa 20 koševa.