Spanoulis na šokantan način poslao Diamantidisa u mirovinu

Košarka 30. svi 201621:00 > 21:04
Euroleague.net

Košarkaši Olympiacosa osvojili su 12. titulu prvaka Grčke nakon što su u finalnoj seriji pobijedili Panathinaikos s 3-1 u pobjedama.

U četvrtoj utakmici finalne serije crveno-bijeli su slavili u gostima s 82:81 poslije dva produžetka tricom Vassilisa Spanoulisa sekundu prije kraja.

Tako se legendarni 36-godišnji Dimitris Diamantidis oprostio od aktivnog igranja košarke na tužan način, porazom od najvećeg rivala na svom terenu.

Utakmica je protekla u serijama i preokretima, a Panathinaikos na kraju nije uspio slaviti nakon prave drame i izbori se za majstoricu koja će biti odigrana u Pireju.

Prvo poluvrijeme bilo je prilično izjednačeno, a PAO je poslije 20 minuta vodio s 35:31. Na startu treće dionice Olympiacos je serijom 19-4 došao do +11 (50:39), ali je brzo ispustio prednost.

Nikos Pappas je vratio PAO u igru i domaćin je početkom posljednje dionice ponovno preuzeo vodstvo. Olympiacos se ipak brzo vratio, pa je u finišu viđena drama. Agravanis je ubacio nevjerojatnu tricu dvije minute prije kraja za 63:62, Gist je izjednačio sa linije slobodnih bacanja, a Diamantidis je 18 sekundi prije kraja napravio korake i dio šansu suparniku.

Olympiacos je potrošio vrijeme, Spanoulis je pokušao iz teške pozicije riješiti tricom, ali je promašio i susret je ušao u produžetak.

PAO je imao dobru priliku u dodatnih pet minuta kada je Hackett napravio namjeran faul, ali je Pappas ubacio samo jedno bacanje, a dodatni napad nije iskorišten. Na drugoj strani je Hunter zakucao za 65:64 na dvije minuta do kraja. Uslijedila je trica Diamantidisa, a onda i trica Spanoulisa na drugoj strani – 68:67.

Zatim je minutu pra kraja pogodio i Calathes za 70:68, a onda je Gist izblokirao Spanoulisa, ali je i napravio faul u napadu na 32 sekunde do kraja. Ipak, Spanoulis poslije time-outa nije pogodio, a Fotsis je fauliran na 8 sekundi do kraja. Ubacio je samo drugo slobodno bacanje, a PAO je 4 sekunde prije kraja napravio faul na Hackettu. Amerikanac je promašio oba bacanja, ali je lopta nekako stigla do Mantzarisa koji je 1,1 sekundu prije kraja izjednačio na 71:71. PAO nije pogodio i susret je ušao u novi produžetak.

U dodatnih pet minuta Panathinaikos se bolje snašao, djelovalo je da je bliže pobjedi, ali je ponovno Spanoulis imao posljednju riječ. Sekundu prije kraja ubacio je nevjerojatnu tricu i donio titulu Olympiacosu.

Spanoulis je završio s 25 poena i 6 asistencija, 14 je ubacio Hunter, a po 13 Mantzaris i Papanikolau. Kod domaćina, Pappas je ubacio 16, Diamantidis 15 uz 6 skokova i 6 asistencija, a Calathes 12.