Euroliga: CSKA u produžetku do sedmog naslova

Košarka 15. svi 201622:06 > 22:32
REUTERS

Košarkaši moskovskog CSKA svladali su u produžetku turski Fenerbahče sa 101-96 (22-20, 28-10, 19-23, 14-30, 18-13) u finalnoj utakmici Eurolige odigranoj u Mercedes-Benz Areni u Berlinu te osvojili svoj sedmi naslov praka Europe, a prvi nakon 2008. godine.

Pobjeda momčadi koju su predvodili najkorisniji igrač Eurolige Nando De Colo s 22 koša uz sedam asistencija i Miloš Teodosić s 19 poena i sedam asista, ostvarena je tek u dramatičnoj završnici, iako su Moskovljani na poluvremenu imali 20 koševa prednosti (50-30).

U 27. minuti prednost CSKA bila je +21 (60-39) i ništa u igri Fenerbahčea nije ukazivali na mogući preokret. No, Željko Obradović je uspio dovesti svoju momčad do velikog preokreta u posljednjoj četvrtini. Turska momčad je zaigrala bolju obranu, a ruskoj momčadi se skoro o glavu obila taktika čekanja kraja utakmice u kojoj su izgubili napadačku lakoću i ubojitost koju su imali u prvih 30 minuta dvoboja.

Fenerbahče je nakon pogođenih slobodnih bacanja Sloukasa 21 sekundu prije isteka 40. minute poveo s 83-81, da bi na suprotnoj strani prekaljeni ruski reprezentativac Viktor Hrjapa postigao koš vrijedan produžetka nakon što je priskočio u napadu poslije promašaja za tricu De Coloa.

U produžetku je ipak momčad Dimitrisa Itudisa uspjela dovršiti ono što joj nije uspjelo u regularnom dijelu utakmice. Tako je dugogodišnji pomoćnik Željka Obradovića, s kojim je osvojio pet naslova europskog prvaka u Panathinaikosu, došao do prvog samostalnog trofeja pobijedivši u finalu svog učitelja kojemu je to prvi poraz nakon perfektnih 8-0 u euroligaškim finalima.

Igrači CSKA su imali više mirnoće u ključnim trenucima i pogađali su slobodna bacanja (30/32), za razliku od Turaka (27/39). U tim je promašajima prednjačio češki reprezentativac Jan Vesely (1/10). Najbolji strijelac Fenera bio je Bobby Dixon sa 17 košea, po 16 su ubacili Luigi Datome, Pero Antić i Ekpe Udoh koji je tome dodao i 11 skokova te četiri blokade.

Uz spomenute De Coloa i Teodosića, važnu su ulogu u pobjedi CSKA odigrali Kyle Hines sa 15 koševa, Cory Higgins sa 12, Andrej Voroncevič s 11 i Viktor Hrjapa sa 10.

U utakmici za 3. mjesto Lokomotiv Kuban je svladao Laboral Kutxu našeg trenera Velimira Perasovića sa 85-75.