NBA: Portland prošao, Miami i Indiana izborili "majstoricu"

Košarka 30. tra 201610:51 > 10:53
Getty Images Sport, D. Clarke Evans

Teško izborenom pobjedom 106-103 protiv oslabljenih LA Clippersa košarkaši Portlanda probili su se u drugi krug NBA doigravanja, u kojem ih čeka okršaj s aktualnim prvacima Golden State Warriorsima, a u Istočnoj konferenciji će sedme utakmice tko će proći dalje u srazovima Indiane i Toronta te Miamija i Charlottea.

Od 2000. godine, kad su posljednji put bili u konferencijskom finalu doigravanja, Portland Trail Blazersi su uglavnom doživljavali razočaranja i nisu se dugo zadržavali u borbi za NBA naslov. U noći s petka na subotu tek su drugi put u posljednjih 16 godina uspjeli proći prvi krug doigravanja. Iskoristili su domaći teren i činjenicu da su LA Clippersi bili bez dvojice najboljih igrača, ozlijeđenih Chrisa Pula i Blakea Griffina, ali su morali strijepiti do posljednje sekunde hoće li uspjeti u svojoj misiji.

Momčad Doca Riversa bila je uporna i borbena, vraćala se nekoliko puta tijekom utakmice, kad se činilo da su ih Blazersi konačno slomili.

“Ova momčad je pokazala više srčanosti nego bilo koja druga koju sam vodio”, izjavio je nakon dvoboja Doc Rivers koji je bio NBA prvak s Bostonom.

Nakon ovog dvoboja mogao je biti i ponosan otac, s obzirom na predstavu svog sina Austina koji je još u prvoj četvrtini zaradio 11 šavova iznad lijevog oka nakon slučajnog sudara, ali se vratio u utakmicu i bio kreator jednog od povrataka svoje momčadi, kad je u trećoj četvrtini ubacio 14 od svog 21 koša. Zahvaljujući njemu gosti su u posljednju četvrtinu ušli s dva poena prednosti. Do tada je Clipperse vukao Jamal Crawford koji je s 32 koša bio najbolji strijelac gostujuće momčadi. Po 15 koševa ubacili su J. J. Reddick i DeAndre Jordan, koji je uz to imao i 20 skokova.

Portland su do pobjede vodili Damian Lillard s 28 koševa i sedam asistencija te C. J. McCollum s 20 poena. No, u završnici se ključnim pokazala mirnoća centra Masona Plumleeja s crte za slobodna bacanja. Pri rezultatu 103-103 Plumlee je pogodio tri od četiri slobodna bacanja i utakmicu završio s devet poena i 14 skokova.

Blazersi nemaju puno vremena za slavlje i odmor. Već u nedjelju navečer po hrvatskom vremenu (21.30 sati) moraju biti spremni za okršaj s Golden Stateom u Oaklandu.

“Odlazimo tamo natjecati se, dati sve od sebe i pokazati se u najboljem svjetlu”, najavio je Damian Lillard kojem će posao donekle biti olakšan time što protiv sebe neće imati Stephena Curryja.

Na Zapadu su kompletirani parovi polufinala, a na Istoku se sve do nedjelje ništa ne zna

Košarkaši Charlottea propustili su sjajnu priliku pred svojim navijačima, nakon što su poraženi u šestoj utakmici serije od Miamija 97-90 za što najveće zasluge idu na adresu Dwyanea Wadea. Kad je došlo vrijeme za odluku, vođa Heata je učinio sve što je bilo potrebno za pobjedu. Gosti su u posljednju minutu ušli s vodstvom 90-88, a 46 sekundi prije kraja Wade je pogodio tricu za 93-88. Potom je na 20 sekundi prije kraja pogodio težak šut iz okreta za 95-90 i odmah na drugoj strani blokirao pokušaj polaganja Kembe Walkera i tu je priči bio kraj.

Wade je dvoboj završio s 23 koša, šest skokova i tri blokade, Luol Deng je ubacio 21 koš, a Goran Dragić 14 uz sedam skokova. Kemba Walker je s 37 koševa i pet asistencija bio uvjerljivo najbolji igrač domaće momčadi, u kojoj još samo valja izdvojiti učinak Ala Jeffersona koji je ubacio 18 poena uz devet skokova. Miami je domaćin u sedmoj utakmici koja je na rasporedu u nedjelju navečer (19 sati) po hrvatskom vremenu.

Odlučujući dvoboj serije izborili su i Indiana Pacersi koji su u drugom poluvremenu slomili Toronto za konačnih 101-83. Obrana je Pacerse držala u utakmici u prvom poluvremenu, kad su napadački bili loši, a svejedno su nakon dvije četvrtine zaostajali samo četiri poena (40-44). Do 35. minute utakmica je bila izjednačena. No, tada su Raptorsi šest minuta ostali bez ubačaja, a Pacersi serijom 18-0 došli do +19 (83-64) i tu prednost zadržali.

Paul George je s 21 košem, 11 skokova i šest asistencija bio najbolji igrač Indiane, ali je i on proradio tek u drugom poluvremenu. Myles Turner je s 15 koševa, devet skokova i četiri blokade bio vrlo važan u pobjedi Pacersa, u koju je Monta Ellis ugradio 14 poena, a George Hill i Ian Mahinmi po 12.

DeMarre Carroll i Corey Joseph su sa po 15 poena predvodili strijelce Raptorsa, Jonas Valančiunas je ubacio 14, dok su dvojica nominalno najboljih igrača Toronta, Kyle Lowry i DeMar DeRozan zajedno postigli 18 koševa uz kombinirani šut 7/27.

U noći s nedjelje na ponedjeljak (2 sata) u Torontu, taj će dvojac morati dati mnogo veći doprinos ne bi li Raptorsi po drugi put u klupskoj povijesti uspjeli izbjeći ispadanja iz doigravanja već u prvom krugu.