Česi bolji od Škota, na okršaj s Vatrenima stižu s tri boda

Sport Klub 14. lip 202118:19 > 19:04 2 komentara
Paul ELLIS / POOL / AFP

U susretu prvog kola D skupine Europskog nogometnog prvenstva reprezentacija Češke je u Glasgowu na stadionu Hampden Park pobijedila Škotsku sa 2-0 i na okršaj s Vatrenima 18. lipnja dolazi s tri boda na kontu.

Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Patrik Schick (42, 52) koji je drugi pogodak postigao sa centra.

S dva pogotka napadača Patricka Schicka – od kojih je drugi postignut s više od 50 metara – Česi su s 2-0 svladali Škote u Glasgowu i pokvarili domaćinu povratak na velika međunarodna natjecanja nakon 23 godine.

Sljedeći protivnik Hrvatske na EURU došao je do prva tri boda koja im daju velike šanse za plasman u nokaut fazu. Česi su pokazali da imaju i dobru obranu, koju borbeni, ali neuigrani i kvalitetom skromni Škoti nisu mogli probiti.

Prvo poluvrijeme proteklo je u obostrano opreznoj igi, punoj kalkulacija i s posvemašnjim izostankom rizika. Za Čehe je iz jedne poluprilike zaprijetio Schick, a za Škote Dykes, a sve se promijenilo u 42. minuti kada je Češka zaredla s tri udarca s kuta. Pritisak na škotsku obranu trajao je dobre dvije minute dok se napokon u napad nije ubacio desni bek Coufal i ubacio u sredinu gdje je najviše skočio Schick i pogodio sami donji desni kut škotskih vrata.

U prve tri minute drugig dijela dogodilo se puno više uzbuđenja negoli u cijelom prvom poluvremenu. Schik je u 47. minuti mogao zabiti i svoj drug gol, ali mu je udarac s desetak metara obranio škotski vratar Marshall, koji je pola minute kasnije jedva obranio i dalekometni šut Daride. Odmah u sljedećem napadu Hendry je s 12-13 metara pogodio gredu, a češki vratar Vaclik je potom krajnim naporom spriječio autogol, nakon što ga nehotice lobao Čeljutska.

U 52. minuti dogodio se najljepši trenutak dosadašnjeg EURA. Škoti su bili u napadu, ali se lopta odbila do Schicka, da bi napadač Bayera uvidio da je škotski vratar Marhall daeko izvan svojih vrata. Uslijedio je odmjeren i precizan udarac sa centra igrališta koji je završio ispod grede za 2-0 Čeha.

U 66.  minuti Škoti su propustili najbolju priliku kada je nakon veike gužve lopta došla do Dykesa čiji udarac “u stilu rukometnih vratara” nogom brani Vaclik. Krnenčik je u 88. minuti mogao povečati na 3-0, ali je Marschall obranio njegov udarac  iz velike blizine.

U prvom susretu iz ove skupine Engleska je u nedjelju na Wembleyju pobijedila Hrvatsku sa 1-0 golom Raheem Sterling u 57. minuti.

Nakon prvog kola u skupini D vode Češka i Engleska sa po tri boda, dok su Hrvatska i Škotska na nuli.

Hrvatska će u drugom kolu igrati upravo protiv Češke, a susret je na rasporedu 18. lipnja u Glasgowu. Istog dana na Wembleyju će snage odmjeriti Engleska i Škotska.

Zadnje kolo na rasporedu je 22. lipnja, “Vatreni” će u Glasgowu igrati protiv Škotske, dok se u Londonu sastaju Češka i Engleska.

ŠKOTSKA – ČEŠKA 0-2

Strijelci: 0-1 Schick (42), 0-2 Schick (52)

Pred 12.000 gledatelja na stadionu Hampden Park sudio je Siebert iz Njemačke.

ŠKOTSKA: Marshall – Hendry (67. McGregor), Hanley, Cooper – O’Donnell (79. Forrest), McGinn, McTominay, Armstrong (67. Fraser), Robertson – Dykes (79. Nisbet), Christie (46. Adams)

ČEŠKA: Vaclik – Coufal, Čelustka, Kalas, Boril – Kral (67. Holes), Souček – Masopust (72. Vydra), Darida (87. Sevcik), Jankto (72. Hlozek) – Schick (87. Krmenčik)