Kvalifikacije za EP 2022. godine: Prvi poraz hrvatskih košarkaša

Košarka 20. velj 202120:39 0 komentara
Unsplash / Ilustracija

Hrvatska košarkaška reprezentacija nije uspjela ostati neporažena u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2022., jer je izabranike Veljka Mršića u subotu u Istanbulu pobijedila Nizozemska sa 65-57 (11-19, 16-16, 22-13, 16-9) čime su se Nizozemci pridružili Hrvatima kao sudionici EuroBasketa sljedeće godine, a za sobom povukli i Tursku, dok je otpala Švedska.

Hrvatska je odlično ušla u utakmicu i imala 13 koševa prednosti već u prvoj četvrtini (19-6), ali su Nizozemci do kraja prvog poluvremena smanjili zaostatak na osam koševa (35-27). U drugom poluvremenu je stao hrvatski napad pa je Mršićeva momčad ubacila tek 22 koša. S druge strane su Nizozemci ubacili 38 i napravili veliki preokret.

Franke je za pobjednike postigao 15 koševa, de Vries je ubacio 11, a Kloof 10 poena. Željko Šakić je sa 17 koševa i 10 skokova bio najbolji u hrvatskoj reprezentaciji. Po 11 poena ubacili su Filip Krušlin i Miro Bilan koji je imao i 10 skokova.

U prvoj utakmici današnjeg programa Turska je svladala Švedsku s 88-80. Zahvaljujući pobjedi Nizozemske Turska je tom pobjedom također osigurala plasman na EuroBasket 2022. jer za jedan koš ima bolji međusobni omjer od Švedske pa Šveđani ni uz pobjedu nad Nizozemskom te uz poraz Turske od Hrvatske u posljednje kolu ne mogu pobjeći s četvrtog mjesta.

Hrvatska je vodeća na ljestvici s četiri pobjede i jednim porazom, a druga je Nizozemska s učinkom 3-2. Trećeplasirana Turska ima dvije pobjede i tri poraza, a Švedska je zadnja s jednom pobjedom iz pet nastupa.

U posljednjem kolu koje je na rasporedu u ponedjeljak, 22. veljače, sastat će se Švedska – Nizozemska (15 sati) i Turska – Hrvatska (18 sati).