U-21 FINSKA – HRVATSKA 0:2 Hrvatska slavila protiv Finske

Nogomet 07. ruj 202119:32 0 komentara
nogomet, travnjak, nogometna lopta
Pexels/Ilustracija

Mlada nogometna reprezentacija Hrvatske ostvarila je i drugu pobjedu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo igrača do 21 godine, a nakon domaćeg trijumfa nad Azerbajdžanom (2-0), Bišćanovi izabranici su slavili s 2-0 na gostovanju u Finskoj.

Vodeći pogodak u 73. minuti postigao je Luka Sučić iz kaznenog udarca, a konačnih 2-0 je u 87. minuti postavio Marin Ljubičić.

Kišno i hladno vrijeme na sjeveru Baltičkog mora otežalo je zadatak mladim reprezentacijama Hrvatske i Finske pa s obzirom na težinu uvjeta igra u prvom poluvremenu je mogla dobiti prolazni ocjenu. Domaći nogometaši su mogli do vodstva već u prvoj minuti, kad je Liber loše primio dodavanje vratara Ivora Pandura, loptu mu je oteo Naatan Skytta i krenuo sam prema hrvatskim vratima. Obišao je Skytta i Pandura, ali se spetljao kad je trebao pogoditi nebranjenu mrežu.

Izgledniju priliku od te u prvom dijelu nismo vidjeli.

Prvu prijetnju izabranika Igora Bišćana vidjeli smo u 17. minuti, kad je Antonio Marin sa desetak metara pucao preko grede. Završnih pet minuta prvog poluvremena prošlo je u nadmoći hrvatskih nogometaša.

U 41. minuti je Josip Šutalo glavom pucao sa desetak metara, ali je finski vratar Sinisalo bio na pravom mjestu te lakoćom obranio. Minutu potom u dobroj se situaciji našao Lukas Kačavenda, ali je njegov udarac s 15 metara Sinisalo zaustavio. U 43. minuti je Marin ponovno imao priliku za udarac sa desetak metara, ali je lopta završila u finskom bloku.

U drugom poluvremenu Finci su se uglavnom ograničili na prijetnje iz kontranapada. Jedan takav izveli su u 53. minuti, a na povratnu loptu je sa sedam metara Skytta ponovno bio neprecizan.

Finci su prvi udarac unutar okvira uputili u 61. minuti. Suhonen je s desne strane, gotovo iz ‘mrtvog kuta’, pokušao desnom nogom iznenaditi Pandura, ali je hrvatski vratar bio spreman na udarac i odbio loptu, a u nastavku su Finci napravili prekršaj u kaznenom prostoru hrvatske reprezentacije.

U 73. minuti Hrvatska je došla do vodstva. Antonio Marin je pobjegao finskoj obrani i kad se našao u prilici za pogodak srušio ga je Marhiev u kaznenom prostoru, a portugalski sudac Vitor Ferreira bez oklijevanja je pokazao na bijelu točku. Pri tom startu je Marin ozlijeđen pa je umjesto njega u igru ušao Denis Bušnja.

Kazneni udarac precizno je izveo Luka Sučić, pogodio lijevi donji kut finskog gola te dan prije svog 19. rođendana postigao svoj drugi pogodak u ovim kvalifikacijama. Prvi put je zatresao mrežu prije pet dana u Velikoj Gorici protiv Azerbajdžana, kad je također bio strijelac vodećeg pogotka u pobjedi 2-0.

Finski napadač Naatan Skytta mogao se proslaviti u ovoj utakmici, ali je i u 85. minuti sa 11-12 metara prebacio vrata.

Kazna je odmah stigla na drugoj strani u 87. minuti. Finski braniči nisu dobro reagirali na jednu visoku loptu oko peterca. Tihi je uspio odbiti glavom samo do 12-13 metara, gdje je loptu prihvatio Marin Ljubičić te lijevom nogom pogodio lijevi donji kut pokraj nemoćnog Sinisala za udvostručenje hrvatske prednosti.

Najopasniji finski igrač Anssi Suhonen je u 89. minuti petom prebacio loptu preko glave i tako se riješio trojice čuvara, sjurio se s desne strane u kazneni prostor i sa 7-8 metara gađao bliži kut, ali je Pandur ponovno bio oprezan i dobro postavljen.

Na kraju utakmice, odmah po završnom zvužduku portugalskog suca, Suhonen se našao ponono u središtu pozornosti, ali ovoga puta iz krivih razloga. On i Josip Mitrović su ušli u konflikt iz kojeg su obojica izašli s crvenim kartonom pa neće biti na raspolaganju najmanje jednu utakmicu.

Iz prva dva nastupa Hrvatska je sakupila maksimalnih šest bodova s gol-razlikom 4-0.

U sljedećem kvalifikacijskom ciklusu Bišćanovi izabranici će 8. listopada u Varaždinu ugostiti Norvešku, a 12. listopada gostovati u Azerbajdžanu.