Napoli bez iznenađenja u Kataloniji, Barca izborila četvrtfinale Lige prvaka

Champions League 12. ožu 202423:13 0 komentara
AP Photo/Emilio Morenatti via Guliver Image

Nogometaši Barcelone su postali peta momčad koja se probila do četvrtfinala ovosezonskog izdanja Lige prvaka, a to su ostvarili pobijedivši Napoli s 3-1 (2-1) na Olimpijskom stadionu u Barceloni te s ukupnih 4-2 nadigrali još uvijek aktualnog prvaka Italije.

Vodeći pogodak za Barcelonu postigao je Fermin Lopez u 15. minuti. Samo dvije minute poslije Joao Cancelo je u mrežu pospremio loptu koja se odbila od vratnice nakon udarca Raphinhe te tako donio domaćoj momčadi dva gola prednosti. Napoli je uspio smanjiti zaostatak u 30. minuti, a strijelac je bio Kosovar Amir Rrahmani. Za konačnih 3-1 i potvrdu plasmana Barcelone u četvrtfinale strijelac je bio Robert Lewandowski u 83. minuti.

Barcelona je iz Napulja došla s povoljnih 1-1, ali su gosti već u 4. minuti pokazali da mogu biti opasan suparnik na Olimpijskom stadionu na Montjuicu. Victor Osimhen je sam krenuo prema golu Barcelone s tridesetak metara. Kad je ušao u kazneni prostor odlučio je pucati špicom, ali je lopta išla ravno u Marc-Andrea ter Stegena koji je obranio, a u međuvremenu je i pomoćni sudac signalizirao zaleđe pa je pitanje bi li pogodak bio priznat i da je postignut.

Barcelona je ubrzo nakon toga preuzela kontrolu nad loptom i počela nizati opasne situacije pred vratima Napolija. Fermin Lopez je bio u središtu svih tih akcija, ali njegovi udarci u devetoj i 13. minuti nisu bili precizni. No, onaj u 15. minuti je završio u mreži.

Akciju na lijevom boku pokrenuo je Raphinha. Brazilac je prošao do gol-crte, a onda poslao prizemnu povratnu loptu u srce kanenog prostora. Na 12-13 metara, točno po sredini gola, na loptu je natrčao Fermin Lopez i preiznim udarcem ju poslao u donji desni kut pokraj nemoćnog vratara Alexa Mereta.

Još se veselje Barceloninih navijača na stadionu Lluis Companys nije ni stišalo, a dobili su razlog za novu eksploziju slavlja. Ponovno je Raphinha bio u glavnoj ulozi. Primio je loptu na rubu kaznenog prostora, u jednom pokretu se riješio svog čuvara i desnom nogom gađao prema donjem lijevom kutu gostujućeg gola. Meret je bio nemoćan, ali se Brazilac nije upisao u strijelce jer je lopta pogodila vratnicu. Dok se Raphinha hvatao za glavu, lopta se odbila prema lijevoj strani kaznenog prostora gdje ju je neometan dočekao Joao Cancelo i pogodio za 2-0. U tijeku je bila 17. minuta utakmice i činilo se da je Barcelona nezaustavljiva u svom pohodu prema četvrtfinalu.

No, taj dojam nije dugo trajao. Napoli se brzo oporavio od šoka i u prvoj opasnijoj akciji došao do pogotka. Akcija u 30. minuti je bila sjajna. Matteo Politano se probio po desnom boku i poslati odličnu loptu prema sredini kaznenog prostora. Tamo je iz drugog plana natrčao Amir Rrahmani i lijevom nogom, poput rasnog strijelca, pogodio donji desni kut za 2-1.

Samo četiri minute poslije centimetri su dijelili Napoli od izjednačenja. Na ubačaj u kazneni prostor Barcelone najbolje je reagirao Giovanni Di Lorenzo i poslao loptu pod gredu, ali je Ter Stegen krajnjim naporom uspio izbaciti loptu preko grede. Isti igrač je bio u prilici i u 37. minuti, ali je ponovno njemački vratar izašao kao pobjednik iz njihovog dvoboja.

Napoli je i na početku drugog poluvremena pokazao ozbiljnu namjeru da dođe do izjednačenja. Udarac Khviche Kvaratskhelie u 47. minuti otišao je pokraj vratnice. U 54. minuti je Matteo Politano zaprijetio iz slobodnog udarca, ali je Ter Stegen bio spreman.

Samo minutu poslije Raphinha je mogao ponovno donijeti dva gola prednosti Barceloni, ali je Meret obranio njegov šut u situaciji “jedan na jedan”. Isti protagonisti su bili u centru pažnje u 67. minuti, a Meret je opet izašao kao pobjednik i ostavio Napoli u igri za preokret.

Barcelona je napadala u valovima, prijetila sa svih strana, ali Alex Meret je bio spreman na sva iskušenja. Tako je u 68. minuti zaustavio udarac glavom Sergija Roberta. U istoj minuti je Lamine Yamal poslao loptu u mrežu, ali je bio u nedvojbenom zaleđu.

U 73. minuti je Ilkay Gundogan oprobao svoj udarac, ali Meret je i na to bio spreman. Četiri minute poslije pucao je Raphinha, ponovno samo da bi se Meret proslavio. Minutu poslije je Yamal gađao suprotan kut, ali je lopta otišla s krive strane vratnice.

U jeku Barcelonine inicijative Napoli je došao do prilike za izjednačenje. Ubačaj je bio namijenjen Jesperu Lindstromu koji se visoko vinuo i pucao glavom. Ter Stegen je bio svladan, ali lopta je otišla tik uz vratnicu u gol-aut.

U 83. minuti Barcelona je najljepšom akcijom na utakmici zapečatila prolaz u četvrtfinale. Krenulo je od Yamala na lijevom boku. Kad je lopta došla do Gundogana, uslijedilo je genijalno dodavanje za Sergija Roberta koji se sjurio prema petercu. Potom je vanjskim dijelom kopačke poslao loptu u sredinu prema Robertu Lewandowskom, a poljski golgeter lakoćom proslijedio loptu u mrežu.

Zaprijetio je Napoli još jednom u 89. minuti preko Mathiasa Olivere koji je iz kaznenog prostora uputio gromovit udarac, ali je lopta pogodila gredu.

Tako je Barcelona po treći put u posljednjih pet godina stala na put Napoliju u nokaut fazi Lige prvaka te je postala petim sudionikom četvrtfinala u ovosezonskom izdanju najboljeg klupskog nogometnog natjecanja na svijetu.